Iqtisodiyot va moliya vazirligida XVJ delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari — Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov Xalqaro valyuta jamg‘armasining (XVJ) fiskal masalalar bo‘yicha delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda vazirlik axborot xizmati.
Delegatsiyaga XVJning Fiskal masalalar departamenti boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Shafik Hebus boshchilik qildi. Uchrashuvda, shuningdek, departamentning bosh iqtisodchisi Jan Fransua Ven, korporativ soliq imtiyozlari bo‘yicha qisqa muddatli ekspert Barbara Steyj, modellashtirish boʻlimi katta iqtisodchisi Filipp Vingender, soliq ma’murchiligi bo’yicha maslahatchi Giorgi Kandelaki, shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Axadbek Xaydarov, Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev hamda boshqa mutasaddi rahbarlar ishtirok etdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston fiskal siyosatini yanada takomillashtirish, jumladan, daromad bazasini kengaytirish, investitsiyalar va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish, foyda soliq bazasini himoyalash kabi ustuvor yo‘nalishlar muhokama qilindi.
XVJ vakillari, shuningdek, bojxona siyosatini takomillashtirish, tartibga solish samaradorligini oshirish, soliq siyosatida adolat va samaradorlik tamoyillarini uyg‘unlashtirish bo‘yicha o‘z taklif va texnik yondashuvlarini taqdim etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro fikr almashdi hamda XVJ ko‘magida davom etayotgan islohotlarni chuqurlashtirish, xususan, soliq tizimining ijtimoiy adolatga asoslanganligi va biznes muhitiga ijobiy ta’sirini kuchaytirish borasida hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

A meeting was held with the IMF delegation at the Ministry of Economy and Finance
The Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan — Minister of Economy and Finance Jamshid Kuchkarov held a meeting with representatives of the International Monetary Fund (IMF) delegation on fiscal affairs, the Information service of the Ministry reports.
The delegation was led by Shafik Hebous, Deputy Division Chief of the Fiscal Affairs Department of the International Monetary Fund (IMF). The meeting was also attended by Jean-François Wen, Lead Economist at the department; Barbara Stage, Short-Term Expert on Corporate Tax Incentives; Philipp Wingender, Senior Economist at the Modeling Unit; and Giorgi Kandelaki, Tax Administration Advisor. From the Uzbek side, the meeting was attended by Deputy Minister of Economy and Finance Akhadbek Khaydarov, First Deputy Chairman of the Tax Committee Mubin Mirzayev, and other responsible officials.
During the meeting, the parties discussed key priorities for further improving Uzbekistan’s fiscal policy, including broadening the revenue base, promoting investment and economic growth, and protecting the corporate income tax base.
The IMF representatives also presented their proposals and technical approaches aimed at improving customs policy, enhancing regulatory efficiency, and aligning the principles of equity and efficiency in tax policy.
During the meeting, the parties exchanged views and expressed their readiness to continue cooperation in deepening the ongoing reforms with the support of the IMF, particularly in enhancing the tax system’s focus on social equity and its positive impact on the business environment.