Minskda O‘zbekiston-Belarus Hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18 iyun kuni Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Ochilboy Ramatov va Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Yuriy Shuleyko hamraisligida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 11-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda SSP matbuot xizmati.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Halimjon Safarov ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi tovar aylanmasi 2024 yilda 620,1 mln. dollarga yetgan (+14,8%). Asosiy eksport tovarlariga sanoat mahsulotlari, tayyor mahsulotlar, oziq-ovqat va transport uskunalari kiradi. Import asosan oziq-ovqat, mashinalar, kimyo mahsulotlari va sanoat xomashyosidan iborat.
Tadbir davomida sanoat kooperatsiyasi, transport aloqasi, qishloq xo‘jaligi, hududlararo sheriklik, sog‘liqni saqlash, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlik kabi sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunida tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni izchil rivojlantirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, Hukumatlararo komissiyasi 11-yig‘ilishining yakuniy bayonnomasi imzolandi.

18 июня текущего года в Минске состоялось 11-е заседание Межправительственной совместной комиссии по сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь под сопредседательством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Очилбоя Раматова и заместителя Премьер-министра Республики Беларусь Юрия Шулейко, сообщает пресс-служба ТПП.
В мероприятии также принял участие заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Халимжон Сафаров.
Товарооборот между Узбекистаном и Беларусью в 2024 году достиг 620,1 млн долларов США (+14,8%). Основными товарами экспорта являются промышленная продукция, готовая продукция, продовольствие и транспортное оборудование. Импорт в основном состоит из продовольствия, машиностроения, химической продукции и промышленного сырья.
В ходе мероприятия были обсуждены актуальные вопросы двустороннего взаимодействия в таких сферах, как промышленная кооперация, транспортное сообщение, сельское хозяйство, межрегиональное партнерство, здравоохранение, а также культурно-гуманитарное сотрудничество.
В завершение встречи стороны выразили обоюдную готовность к последовательному развитию торгово-экономического сотрудничества. Также был подписан итоговый протокол 11-го заседания Межправительственной комиссии.