Minskda O‘zbekiston-Belarus Hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18 iyun kuni Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Ochilboy Ramatov va Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Yuriy Shuleyko hamraisligida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 11-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda SSP matbuot xizmati.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Halimjon Safarov ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi tovar aylanmasi 2024 yilda 620,1 mln. dollarga yetgan (+14,8%). Asosiy eksport tovarlariga sanoat mahsulotlari, tayyor mahsulotlar, oziq-ovqat va transport uskunalari kiradi. Import asosan oziq-ovqat, mashinalar, kimyo mahsulotlari va sanoat xomashyosidan iborat.
Tadbir davomida sanoat kooperatsiyasi, transport aloqasi, qishloq xo‘jaligi, hududlararo sheriklik, sog‘liqni saqlash, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlik kabi sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunida tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlikni izchil rivojlantirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, Hukumatlararo komissiyasi 11-yig‘ilishining yakuniy bayonnomasi imzolandi.

On June 18 this year, the 11th meeting of the Intergovernmental Joint Commission on Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Belarus was held in Minsk under the co-chairmanship of Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Ochilboy Ramatov and Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus Yuri Shuleiko, the press service of the Chamber of Commerce and Industry reports.
The event was also attended by Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Khalimjon Safarov.
Trade turnover between Uzbekistan and Belarus in 2024 reached 620.1 million US dollars (+ 14.8%). The main export goods are industrial products, finished goods, food and transport equipment. Imports mainly consist of food, mechanical engineering, chemical products and industrial raw materials.
During the event, topical issues of bilateral cooperation in such areas as industrial cooperation, transport communications, agriculture, interregional partnership, healthcare, as well as cultural and humanitarian cooperation were discussed.
At the end of the meeting, the parties expressed their mutual readiness for the consistent development of trade and economic cooperation. The final protocol of the 11th meeting of the Intergovernmental Commission was also signed.