5-may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Slovakiya Respublikasi o‘rtasidagi Hukumatlararo Iqtisodiy Hamkorlik Komissiyasining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
Yig‘ilishga Slovakiya Respublikasi Iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari Vladimir Shimonek va O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shohrux G‘ulomov raislik qildi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar. Savdo-iqtisodiy hamkorlik alohida eʼtibor markazida bo‘ldi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmida o‘sish qayd etildi va tomonlar energetika, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar va boshqa sohalardagi savdoni kengaytirishga bo‘lgan qiziqishlarini tasdiqladilar.
Qo‘shma ko‘rgazmalar, forumlar va biznes-missiyalarni tashkil etish, Slovakiya Eksport banki orqali eksport operatsiyalarini moliyalashtirish mexanizmlaridan foydalanish hamda imtiyozli kreditlashni joriy etish yuzasidan kelishib olindi.
Yig‘ilishda energetika va qayta tiklanuvchi energiya manbalari, qishloq xo‘jaligi, shu jumladan, geologiya-qidiruv ishlari, kamyob va noyob yer minerallarini qazib olish va qayta ishlashni o‘z ichiga olgan muhim xomashyo materiallari sohalarida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Transport va avtomobilsozlik sohasida, xalqaro transport koridorlarini rivojlantirish, raqamlashtirish, moliya va soliq sohasi, mehnat migratsiyasi, tibbiy va sog‘lomlashtirish turizmi, standartlashtirish, metrologiya, gidrometeorologiya hamda boshqa texnik va ilmiy yo‘nalishlardagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha tashabbuslar qo‘llab-quvvatlashga kelishildi.
Yig‘ilish yakunida erishilgan kelishuvlarni o‘z ichiga olgan yakuniy bayonnoma imzolandi va Komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi Bratislavada o‘tkazilishi bo‘yicha chora-tadbirlar kelishib olindi.

On May 5, Tashkent hosted the inaugural meeting of the Uzbek-Slovak Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, the press service of the MIIT reports.
The meeting was co-chaired by Mr. Vladimír Šimonek, Deputy Minister of Economy of the Slovak Republic, and Mr. Shokhrukh Gulamov, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan.
The parties discussed a broad range of issues aimed at strengthening and expanding bilateral cooperation. Special emphasis was placed on trade and economic collaboration. Both sides noted an increase in mutual trade turnover and reaffirmed their commitment to further expanding trade in sectors such as energy, pharmaceuticals, agriculture, and digital technologies.
In this regard, the two sides agreed to organize joint exhibitions, forums, and business missions. They also discussed utilizing financing mechanisms through the Slovak Export Bank and introducing preferential lending to support export operations.
The meeting also explored opportunities for cooperation in energy, particularly renewable energy, agriculture, and the development of critical raw materials. This includes joint efforts in geological exploration, extraction, and processing of rare and rare-earth minerals.
Initiatives were supported to deepen collaboration in transportation and the automotive industry, the development of international transport corridors, digitalization, finance and taxation, labor migration, medical and health tourism, standardization, metrology, hydrometeorology, and other technical and scientific fields.
At the conclusion of the meeting, a final protocol was signed, outlining the agreements reached. Both parties agreed to hold the next session of the Commission in Bratislava.