O‘zbekistonning Shri-Lankadagi birinchi elchisi Alisher To‘xtayev Kolomboda mamlakatimiz iqtisodiy diplomatiyasi imkoniyatlariga bag‘ishlangan taqdimot marosimini o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Elchi Shri-Lanka Milliy Savdo Palatasi tomonidan har yili o‘tkaziladigan mamlakatdagi eng nufuzli tadbirlardan biri bo‘lgan National Business Excellence Awards 2025 mukofotini topshirish marosimida ishtirok etdi. Tadbirdan ko‘zlangan maqsad xususiy sektor yutuqlarini e’tirof etish, korporativ madaniyatni mustahkamlash va milliy iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini ilgari surishdan iborat.
Bu yil marosimda yirik va oʻrta biznes vakillari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, BRIKS, ASEAN va Fors koʻrfazi mamlakatlari elchilarining 600 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida elchi O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy va sanoat imkoniyatlari, sarmoyaviy va eksport salohiyati haqida taqdimot qildi.
Asosiy eʼtibor Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, qulay va raqobatbardosh ishbilarmonlik muhitini yaratish, sarmoyaviy muhitni yaxshilash, soliq va bojxona imtiyozlari, erkin iqtisodiy zonalar, logistika imkoniyatlari va mintaqaviy bozorlarga chiqish kabi masalalarga qaratildi.
Taqdimot davomida tadbir ishtirokchilariga Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan raqamlashtirish, infratuzilmani modernizatsiya qilish va innovatsion tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari haqida ham batafsil ma’lumotlar berildi. O‘zbekistonda xorijiy hamkorlar uchun ochiq va uzoq muddatli hamkorlikka qaratilgan yangi biznes arxitekturasi shakllanayotgani ta’kidlandi.
Elchi Shri-Lanka Savdo-sanoat palatasi prezidenti Anura Varnakulasuriya va Seylon choyi va ziravorlar ishlab chiqarish, to‘qimachilik sanoati, kauchukni qayta ishlash, shuningdek, mototsikl va butlovchi qismlar ishlab chiqarishda faoliyat yurituvchi yetakchi kompaniyalar rahbarlari bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar yakunlari boʻyicha Shri-Lanka Milliy savdo palatasi delegatsiyasining yaqin kelajakda mamlakatimizga tashrifini tashkil etish, qoʻshma biznes-forum oʻtkazish, Toshkent va viloyatlardagi sanoat zonalari imkoniyatlari bilan tanishish, xorijiy hamkorlar ishtirokida uchinchi davlatlarga eksport qilinadigan mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish boʻyicha qator amaliy kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, Shri-Lankaning qator kompaniyalari vakillari oʻzbekistonlik hamkorlar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni yoʻlga qoʻyish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va Oʻzbekiston orqali Markaziy Osiyo bozorlariga chiqish imkoniyatlarini oʻrganish boʻyicha tajriba tariqasida Toshkent shahri va viloyatlarga biznes missiyalarini joʻnatishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В Шри-Ланке прошла презентация инвестиционного и экспортного потенциала Узбекистана
Первый посол Узбекистана в Шри-Ланке Алишер Тухтаев провел в Коломбо презентацию, посвященную возможностям экономической дипломатии нашей страны, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Посол принял участие в церемонии награждения «National Business Excellence Awards 2025», одного из самых престижных мероприятий страны, ежегодно организуемого Национальной торговой палатой Шри-Ланки. Цель мероприятия – признание достижений частного сектора, укрепление корпоративной культуры и продвижение ключевых секторов национальной экономики.
В этом году в церемонии приняли участие более 600 представителей крупного и среднего бизнеса, руководителей международных организаций, послы стран БРИКС, АСЕАН и Персидского залива.
В рамках мероприятия посол выступил с презентацией о торгово-экономических и промышленных возможностях, инвестиционном и экспортном потенциале Узбекистана.
Основное внимание было уделено таким вопросам, как реализуемые в Узбекистане широкомасштабные социально-экономические реформы, создание благоприятной и конкурентоспособной деловой среды, улучшение инвестиционного климата, налоговые и таможенные льготы, свободные экономические зоны, логистические возможности и доступ к региональным рынкам.
В ходе презентации участникам мероприятия была также представлена подробная информация о приоритетных направлениях государственной политики, направленной на цифровизацию, модернизацию инфраструктуры и поддержку инновационного предпринимательства, реализуемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Было отмечено, что в Узбекистане формируется новая бизнес-архитектура, открытая для иностранных партнёров и нацеленная на долгосрочное сотрудничество.
Посол провел отдельные встречи с президентом Торговой палаты Шри-Ланки Анурой Варнакуласурией и руководителями ведущих компаний, работающих в сфере производства цейлонского чая и специй, текстильной промышленности, переработки резины, а также производства мотоциклов и комплектующих.
По итогам переговоров были достигнуты ряд практических договоренностей об организации визита в нашу страну делегации Национальной торговой палаты Шри-Ланки в ближайшее время, проведении совместного бизнес-форума, ознакомлении с возможностями промышленных зон Ташкента и регионов, создании с участием иностранных партнеров производственных мощностей по выпуску продукции, экспортируемой в третьи страны.
Представители ряда шри-ланкийских компаний также выразили готовность направить бизнес-миссии в Ташкент и регионы в качестве пилотного проекта для установления прямых контактов с узбекскими партнерами, локализации производства и изучения возможностей выхода на рынки Центральной Азии через Узбекистан.