Eron logistika markazi O‘zbekiston bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor
O‘zbekiston elchisi Fariddin Nasriev Erondagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini logistika markazi va “Romak Co.” eksport terminalida bo‘ldi, deb xabar beradi “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Diplomat markaz faoliyati bilan yaqindan tanishdi va uning direktori Rizo Ganji bilan uchrashdi.
31 gektar maydonda joylashgan mazkur korxona sitrus mevalarni saqlashga mo‘ljallangan bo‘lib, zamonaviy texnologik uskunalar bilan jihozlangan. Markazning asosiy hamkorlari Iroq, Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya va Markaziy Osiyo davlatlari hisoblanadi. Bu markaz orqali yiliga 4 million tonna sitrus mevalari o’tadi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonning eksport salohiyati haqida ma’lumot berdi. Sarmoyaviy hamkorlik istiqbollari, xususan, mamlakatimizda ham shunday markaz tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Eron tomoni O‘zbekiston bilan sitrus mevalarni yetishtirish, saqlash, qadoqlash va eksportga tayyorlash sohasida hamkorlikni boshlashga tayyorligini bildirdi.

Посол Узбекистана Фариддин Насриев посетил логистический центр сельскохозяйственной продукции и экспортный терминал «Romak Co.» в Иране, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Дипломат ознакомился с деятельностью центра и встретился с его директором Ризой Ганджи.
Это предприятие расположено на площади 31 гектар, предназначено для хранения цитрусовых и оснащено современным технологичным оборудованием. Основными партнерами центра являются Ирак, Объединенные Арабские Эмираты, Россия и страны Центральной Азии. Через данный центр ежегодно проходит 4 миллиона тонн цитрусовых.
В ходе переговоров узбекская сторона представила информацию об экспортном потенциале Узбекистана. Обсуждены перспективы инвестиционного сотрудничества, в частности, создание аналогичного центра в нашей стране.
Иранская сторона выразила готовность начать сотрудничество с Узбекистаном в области выращивания, хранения, упаковки и подготовки к экспорту цитрусовых.