Joriy yilning 15-16 iyul kunlari Bratislava shahrida Slovakiyaga amaliy tashrifi doirasida O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Slovakiya Bosh vazirining o‘rinbosari – Iqtisodiyot vaziri Denisa Sakova hamda EksimBank boshqaruvi raisi Rastislav Podhorets, shuningdek, ushbu mamlakatning yetakchi sanoat va investitsiya kompaniyalari rahbarlari muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Uchrashuvlar davomida tomonlar sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va yangi ishlab chiqarish tashabbuslarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha aniq qadamlarni muhokama qilishdi. Mashinasozlik, metallurgiya, agrosanoat majmui, energetika, farmatsevtika, ekologiya, transport, moliya va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif yakunlari boʻyicha barcha eʼlon qilingan tashabbuslar boʻyicha qoʻshma yoʻl xaritasini tayyorlash, shuningdek, joriy yilning kuzida Oʻzbekistonda ikki tomonlama biznes-forum oʻtkazish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

15–16 июля текущего года в Братиславе в рамках рабочего визита в Словакию министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов провел переговоры с заместителем Премьер-министра — министром экономики Словакии Денисой Саковой, председателем правления Эксимбанка Растислав Подхорец, а также с руководителями ведущих промышленных и инвестиционных компаний этой страны. Об этом сообщает пресс-служба МИПТ.
В ходе встреч стороны обсудили конкретные шаги по расширению промышленной кооперации и запуску новых производственных инициатив. Особое внимание уделено вопросам углублению партнёрства в сферах машиностроения, металлургии, агропромышленного комплекса, энергетики, фармацевтики, экологии, транспорта, финансов и развития инфраструктуры.
По итогам визита достигнуты договорённости о подготовке совместной дорожной карты по всем озвученным инициативам, а также о проведении двустороннего бизнес-форума в Узбекистане осенью текущего года.