Joriy yilning 15-16 iyul kunlari Bratislava shahrida Slovakiyaga amaliy tashrifi doirasida O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Slovakiya Bosh vazirining o‘rinbosari – Iqtisodiyot vaziri Denisa Sakova hamda EksimBank boshqaruvi raisi Rastislav Podhorets, shuningdek, ushbu mamlakatning yetakchi sanoat va investitsiya kompaniyalari rahbarlari muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Uchrashuvlar davomida tomonlar sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va yangi ishlab chiqarish tashabbuslarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha aniq qadamlarni muhokama qilishdi. Mashinasozlik, metallurgiya, agrosanoat majmui, energetika, farmatsevtika, ekologiya, transport, moliya va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif yakunlari boʻyicha barcha eʼlon qilingan tashabbuslar boʻyicha qoʻshma yoʻl xaritasini tayyorlash, shuningdek, joriy yilning kuzida Oʻzbekistonda ikki tomonlama biznes-forum oʻtkazish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

The Minister of Investment, Industry and Trade held a series of talks in Bratislava
On July 15–16 of this year, within the framework of a working visit to Slovakia, the Minister of Investments, Industry and Trade of Uzbekistan, Laziz Kudratov, held talks in Bratislava with the Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Slovakia, Denisa Saková, the Chairman of the Board of Eximbanka, Rastislav Podhorec, as well as with representatives of leading industrial and investment companies of the country. This was reported by the press service of the MIIT.
During the meetings, the parties discussed practical steps to expand industrial cooperation and launch new production initiatives. Special attention was paid to enhancing partnerships in the fields of mechanical engineering, metallurgy, agro-industry, energy, pharmaceuticals, ecology, transport, finance, and infrastructure development.
As a result of the visit, agreements were reached on the preparation of a joint roadmap for all discussed initiatives, as well as on holding a bilateral business forum in Uzbekistan in the fall of this year.