O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov amaliy tashrif bilan Sloveniyada bo‘ldi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati. Dastur doirasida Bosh vazir oʻrinbosari – Tashqi va Yevropa ishlari vaziri Tanja Fayon hamda Iqtisodiyot, turizm va sport vaziri Matjaem Xonam bilan muzokaralar oʻtkazildi. Tomonlar pragmatik va samarali hamkorlikka sodiqliklarini tasdiqladilar.
Dasturning muhim elementi SPIRIT Sloveniya agentligida har ikki davlat ishbilarmon doiralari ishtirokidagi biznes davra suhbati bo‘ldi. Oʻzbekistonning investitsion va eksport salohiyati, birgalikda amalga oshirish uchun taklif etilgan investitsiya loyihalari taqdimoti boʻlib oʻtdi.
G2B formatida Sloveniyaning yetakchi kompaniyalari bilan uchrashuvlar boʻlib oʻtdi, unda sanoat, yashil energiya, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlarning oʻzaro hamkorlik uchun ochiqligi tomonlarga oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha amaliy qadamlar toʻgʻrisida kelishib olish, savdo, sarmoyaviy va sanoat kooperatsiyasi sohalarida yangi tashabbuslarni shakllantirish imkonini berdi.

Министр инвестиций, промышленности и торговли посетил Словению с рабочим визитом
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов посетил Словению с рабочим визитом, сообщает пресс-служба министерства. В рамках программы прошли переговоры с Вице-премьер-министром, Министром иностранных и европейских дел Таней Файон и Министром экономики, туризма и спорта Матяжем Ханом. Стороны подтвердили стремление к прагматичному и результативному партнёрству.
Важным элементом программы стал бизнес-круглый стол в агентстве SPIRIT Slovenia с участием деловых кругов обеих стран. Была представлена презентация инвестиционного и экспортного потенциала Узбекистана, а также инвестиционные кейсы, предлагаемые к совместной реализации.
В формате G2B прошли встречи с ведущими словенскими компаниями, на которых обсуждены перспективы сотрудничества в промышленности, зелёной энергетике, агропереработке и инновациях.
Открытость сторон к взаимодействию позволила сторонам согласовать практические шаги по реализации достигнутых на высшем уровне договорённостей и сформировать новые инициативы в сферах торговли, инвестиций и промышленной кооперации.