Temir yo‘l sohasidagi vazifalar ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni temir yo‘llarni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlatimiz rahbarining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, bu soha tubdan isloh qilinmoqda. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tarkibiy jihatdan o‘zgartirilib, nosohaviy bino, yondosh yer va ortiqcha vazifalar qisqartirildi. Natijada ilgari zarar bilan ishlagan kompaniya o‘tgan yili 47 milliard so‘m sof foyda bilan chiqdi. “Temiryo‘lkargo” kompaniyasi tashkil etilgach, yuk vagonlaridan foydalanish samaradorligi 2 karra oshdi.
Lekin hali imkoniyatlar ko‘p. Taqdimotda soha infratuzilmasini rivojlantirish va daromadni oshirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, tranzit yuklarini tashish quvvatidan to‘liq foydanilmayapti. Buni kelgusi yillarda 40 foizga oshirish orqali daromadni 2 karra ko‘paytirish mumkin.
Masalan, ilk bor Xitoy – Turkiya yo‘nalishi bo‘yicha yuk poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Yurtimizda yangi poyezdlar olib kelinib, qatnovlar yildan yilga ko‘paymoqda. Shu bois temir yo‘l infratuzilmasi o‘tkazuvchanligini izchil oshirib borish zarurligi ta’kidlandi.
Bu masala, ayniqsa, Toshkent atrofida dolzarb. Hozir tashqi yuklarning 70 foizi “Chuqursoy” stansiyasi orqali tashilmoqda. Ba’zan bunga bir necha kun vaqt sarflanib, ortiqcha xarajat va navbatga sabab bo‘layapti.
Shu bois yuk stansiyalarini poytaxt hududidan tashqariga chiqarish, Yangiyo‘l tumani va Yangi Toshkent yaqinida yirik stansiyalar barpo etish taklif qilinmoqda. Shuningdek, poytaxtimizni aylanib o‘tuvchi “Ozodlik – Yangiyer” temir yo‘li qurilishi ko‘zda tutilgan. Natijada Farg‘ona vodiysi bilan boshqa viloyatlar o‘rtasidagi yuk tashuvlari Toshkent shahriga kirmasdan amalga oshiriladi.
Yangi loyihalardan yana biri Samarqand – Urgut yo‘lidir. Hozirda ishlar boshlanib, 7 kilometr temir izlar yotqizilgan. Bu yo‘nalish uzunligi jami 54 kilometr bo‘lib, 2 ta vokzal, “Urgut” iqtisodiy zonasida 2 ta yuk stansiyasi quriladi.
Vokzallarga kirib-chiqish tartibi, xizmatlar sifati masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yo‘lovchilar harakatiga qulaylik yaratish, turistlar uchun sharoitni yaxshilash, avtoturargohlarni kengaytirish vazifalari qayd etildi.

Tasks in the railway sector were identified
On May 27, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to develop the railway industry, the press service of the head of our state reports.
In accordance with the decree of the head of state dated October 10, 2023, large-scale reforms are being carried out in this area. Joint-Stock Company ‘‘Uzbekistan Railways’’ has undergone a structural transformation: non-core assets, adjacent land plots and unnecessary functions have been reduced. As a result, the company, which previously operated at a loss, ended the year last year with a net profit of 47 billion soums. After the creation of the company ‘‘Temiryoʻlkargo’’, the efficiency of using freight cars has doubled.
However, the potential of the industry is far from exhausted. During the presentation, tasks were outlined to develop infrastructure and increase revenues.
In particular, the possibilities for transporting transit cargo are not fully utilized. By increasing the volume of such transportation by 40 percent in the coming years, it is possible to double the income.
For example, freight trains were launched on the China-Turkey route for the first time. New trains are being brought into the country, and the number of trips is growing every year. In this regard, the need for a gradual increase in the capacity of the railway infrastructure was emphasized.
This issue is especially relevant in the suburbs of Tashkent. Currently, 70 percent of external cargo passes through the Chukursoy station, which sometimes leads to multi-day delays, additional costs and queues.
In this regard, it is proposed to move freight stations outside the capital and build large stations in the Yangiyul district and near New Tashkent. It is also planned to build a bypass line ‘‘Ozodlik – Gulistan’’. This will double the volume of freight traffic without calling in Tashkent.
Among the new projects is the Samarkand – Urgut railway line. Currently, 7 kilometers of rails have already been laid. The total length of the line will be 54 kilometers, 2 railway stations and 2 freight stations will be built on the territory of the Urgut economic zone.
Special attention was paid to the issues of simplifying access to the territory of the railway stations, improving the quality of services provided. The need to create conveniences for travel, improve conditions for tourists and expand parking was noted.
Responsible persons also made reports on plans to purchase electric trains and improve the quality of railway services.