O‘zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralari vakillari erishilgan yutuqlar va ishbilarmonlik hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Bosh konsulligi Turk dunyosi ishbilarmonlari uyushmasi (TÜDİAD) va Kojaeli ishbilarmonlar uyushmasi (KOVİAD) bilan hamkorlikda Kojaeli shahrida ikki davlat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida davra suhbati tashkil etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Tadbirda Turkiyaning taniqli davlat va jamoat arboblari, mahalliy hokimiyat organlari, savdo-sanoat palatalari vakillari, turli uyushma va kompaniyalar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi. Ular orasida Turkiyaning Yevropa Ittifoqi ishlari bo‘yicha sobiq vaziri yordamchisi Alaattin Buyukkaya, Izmit tumani gubernatori Yusuf Ziya Chelikkaya, Kojaeli Savdo-sanoat palatasi raisi Nejmi Bulut, TÜDİAD raisi Chengiz Argat, O‘zbekiston Kooperativ jamiyati va Chokaylilar jamiyati raisi boshqalar.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Bosh konsulligi vakillari mamlakatimiz bilan Turkiya o‘rtasidagi barqaror sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladilar. Kojaelining sanoat salohiyati va O‘zbekistonning sarmoyaviy imkoniyatlari, erkin iqtisodiy zonalari, iqtisodiy islohotlar samaralari qayd etildi.
Ishtirokchilar e’tiborini mamlakatimizning boy tarixiy-madaniy merosi, O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatiga qaratdi.
Tadbirda Turkiyaning “Eczacıbaşı”, “Chalik Holding”, “Coca-Cola”, “Ziraat Bank”, “Chengiz” va boshqa kompaniyalarining mamlakatimizdagi muvaffaqiyatli tajribasi ham muhokama qilindi.
Ishtirokchilarning fikricha, mazkur uchrashuv ikki davlat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni ko‘paytirishga xizmat qiladi.

Генеральное консульство Узбекистана совместно с Ассоциацией бизнесменов тюркского мира (TÜDİAD) и Ассоциацией бизнесменов Коджаэли (KOVİAD) организовали «круглый стол» с участием представителей деловых кругов двух стран в городе Коджаэли, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие известные государственные и общественные деятели Турции, представители местных органов власти, торгово-промышленных палат, руководители различных ассоциаций и компаний, средств массовой информации. Среди них бывший помощник министра Турции по делам Европейского Союза Алааттин Буюккая, губернатор Измитского района Юсуф Зия Челиккая, председатель Торгово-промышленной палаты Коджаэли Неджми Булут, председатель TÜDİAD Дженгиз Аргат, председатель Общества культуры, солидарности и сотрудничества Узбекистана Чокай Кочар и другие.
Выступая на мероприятии, представители Генерального консульства Узбекистана подчеркнули, что стабильные партнерские отношения нашей страны с Турцией динамично развиваются. Отмечен промышленный потенциал Коджаэли и инвестиционные возможности Узбекистана, его свободных экономических зонах, результаты экономических реформ.
Внимание участников обращено на богатое историческое и культурное наследие страны, туристический потенциал Узбекистана.
На мероприятии также говорилось об успешном опыте работы в нашей стране таких турецких компаний, как «Eczacıbaşı, Çalık Holding», «Coca-Cola», «Ziraat Bank», «Cengiz» и других.
По мнению участников, данная встреча послужит дальнейшему укреплению связей между деловыми кругами двух стран и увеличению совместных проектов.