Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni Sirdaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlarni yangi yondashuvlar asosida tashkil etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Sirdaryo viloyati hudud jihatidan kichik bo‘lsa-da, aslida, qishloq xo‘jaligida katta salohiyatga ega. Asosiy maydonlar daryo va kanallar bo‘yida joylashgan, aholisi mehnatkash, barcha infratuzilma qulay.
Yig‘ilishda tumanlardagi manzilli o‘rganishlar tahlil qilinib, yangi taklif va rejalar ko‘rib chiqildi.
Ekinlarni yerlarning tuproq-iqlim xususiyatidan kelib chiqib yetishtirish, cho‘l hududlarda g‘alla, sabzavot va kartoshka hosildorligini oshirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlab, ikki yilda 20 ming gektar yerni qayta foydalanishga kiritish rejalashtirilmoqda.
Oziq-ovqat loyihalari uchun ham imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, Oqoltin, Guliston va Boyovut tumanlaridagi 9 ming gektarda 3 ta yirik chorvachilik majmuasini ishga tushirish, 7 ming gektarda yangi texnologiya asosida paxta yetishtirish mo‘ljallangan.
Viloyatda 10 ming gektar bog‘ va tokzor bor. Ularning yarmidan ko‘pida nav va agrotexnologiya eskiligi uchun meva-sabzavot xaridorgir emas. Shu bois 2 ming gektar bog‘ni yangilab, xorijda eng xaridorgir mevalar yetishtirish, qolganini talabgorlarga taklif etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, bu yil “O‘ng tarmoq” tumanlararo kanalining 607 kilometrini rekonstruksiya qilish va raqamli boshqaruvga o‘tkazish loyihasi yakunlanadi. Natijada 35-40 foiz suv tejaladi, 27 ming gektarda suv ta’minoti yaxshilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, qishloq xo‘jaligida hosildorlik va aholi bandligini ta’minlash, oziq-ovqatga bo‘lgan ichki talabni to‘liq qoplash, qayta ishlash va eksport quvvatlarini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Possibilities of developing agro-industrial complex in Syrdarya region were considered
On May 5, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the organization of agriculture in the Syrdarya region based on new approaches, the press service of the head of our state reports.
Although the Syrdarya region is small in area, it has significant agricultural potential. The main sown areas are located along rivers and canals, the infrastructure is favorable for the development of the agricultural sector.
The results of the study conducted in the regions were analyzed at the meeting, new proposals and plans were considered.
Proposals were made on growing crops taking into account soil and climatic features, increasing the yield of wheat, vegetables and potatoes in the steppe regions.
In particular, it is planned to repair irrigation networks and return 20 thousand hectares of land to agricultural circulation within two years.
There are great opportunities for the implementation of food projects. Thus, in the Akaltyn, Gulistan and Bayaut districts, it is planned to launch three large livestock complexes on 9 thousand hectares, and introduce new technologies for cultivating cotton on 7 thousand hectares.
Today, there are 10 thousand hectares of orchards and vineyards in the region. However, more than half of them are outdated both in varieties and in agricultural technologies, and the grown products are not in demand on the market. Therefore, it is planned to renew 2 thousand hectares of orchards, focusing on export-attractive varieties, and transfer the remaining plots to interested entrepreneurs.
This year, the project to reconstruct 607 kilometers of the inter-district canal “Ung Tarmok” and switch to digital management will be completed. This will save water by 35-40 percent and improve water supply on 27 thousand hectares.
The head of state approved the proposed measures and gave specific instructions to increase crop yields, ensure employment in agriculture, meet domestic demand for food, develop processing and expand export potential.