O‘zbekiston va Afg‘oniston to‘qimachilik sanoati sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov Afg‘onistonda amaliy tashrif bilan bo‘lib, Kobul va Qandahor shaharlarida tegishli idoralar rahbarlari bilan bir qator muhim uchrashuvlar o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati.
Tashrif doirasida Afg‘oniston davlat idoralari vakillari bilan sanoat kooperatsiyasini, ayniqsa, to‘qimachilik sanoati va qayta ishlashni rivojlantirish yuzasidan muzokaralar olib borildi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Afg‘oniston Davlat to‘qimachilik korporatsiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumning imzolanishi tashrifning asosiy natijasi bo‘ldi. Hujjatni Davron Vahobov va korporatsiya rahbari Abdul Hamid Oxunzoda imzoladi.
Hujjatni imzolash marosimida Afgʻoniston oliy rahbariyati vakillari, jumladan, togʻ-kon va neft vaziri Hidoyatulloh Badriy, moliya vaziri mulla Nosir Oxund, iqtisodiyot vaziri Din Muhammad Hanif va bosh vazir apparati rahbari Anvar-ul-Haq ishtirok etdi.
Erishilgan kelishuvlar ikki tomonlama iqtisodiy sheriklikni kengaytirish, O‘zbekiston va Afg‘oniston ishbilarmon doiralari o‘rtasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratmoqda.

Узбекистан и Афганистан расширяют сотрудничество в текстильной промышленности
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов с рабочим визитом посетил Афганистан, где в городах Кабул и Кандагар провёл ряд важных встреч с руководством профильных ведомств, сообщает пресс-служба ТПП.
В рамках визита состоялись переговоры с представителями государственных органов Афганистана по вопросам развития индустриального сотрудничества, особенно в сфере текстильной промышленности и переработки.
Ключевым результатом визита стало подписание Меморандума о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Государственной текстильной корпорацией Афганистана. Документ подписали Даврон Вахабов и глава корпорации Абдул Хамид Охундзода.
На церемонии подписания присутствовали представители высшего руководства Афганистана, в том числе министр горной промышленности и нефти Хидаятулло Бадри, министр финансов Муллу Насир Охунд, министр экономики Дин Мухаммад Ханиф и руководитель аппарата премьер-министра Анвар-ул-Хак.
Достигнутые договорённости создают прочную основу для расширения двустороннего экономического партнёрства и реализации совместных проектов между бизнес-сообществами Узбекистана и Афганистана.