Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni Strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Ular huzurida tashrif doirasida imzolangan, jumladan:
– investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilish to‘g‘risida;
– strategik ahamiyatga ega xomashyo sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– migratsiya va harakatlanish erkinligi sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– barqaror rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, madaniy merosni saqlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida;
– Iqlim jamg‘armasi va Italiya qishloq xo‘jaligi konfederatsiyasi bilan hamkorlik, ‘‘Sogesid’’ va ‘‘Ansaldo’’ kompaniyalari bilan ‘‘yashil’’ rivojlanish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– Tushia, Piza va Turin universitetlari bilan sheriklik to‘g‘risidagi ikki tomonlama bitimlarni almashish marosimi ham o‘tkazildi.
Shuningdek, rasmiy tashrif doirasida Italiya Milliy tadqiqotlar markazi, ‘‘SIMEST’’ va ‘‘Danieli’’ kompaniyalari, Peruja universiteti hamda boshqa tashkilotlar bilan qator hujjatlar imzolandi.

Following the talks held in Samarkand, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Italian Republic Giorgia Meloni adopted a Joint Declaration on Strengthening Strategic Partnership Relations, the press service of the head of our state reports.
A ceremony of exchanging signed bilateral agreements was also held in their presence, in particular:
– on the promotion and mutual protection of investments;
– on cooperation in the field of critical raw materials;
– on cooperation in the field of migration and mobility;
– on cooperation in the fields of sustainable development and environmental protection, as well as cultural heritage,
– on interaction with the Climate Fund and the Confederation of Italian Agriculture, cooperation in the field of “green” development with the companies “Sogesid” and “Ansaldo”;
– on partnership with the universities of Tuscia, Pisa and Turin.
During the official visit, documents were also signed with the National Research Centre of Italy, the companies SIMEST and Danieli, the University of Perugia and others.