O‘zbekistonda tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va bukmekerlik faoliyatini amalga oshirishga ruxsat etiladi. Bu prezidentning yangi qabul qilingan “Lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazishni tartibga solishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida ko‘zda tutilgan, deb xabar bermoqda «Gazeta.uz» muxbiri, Adliya vazirligiga tayanib.
Farmonga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan:
- internet tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish faoliyatini va bukmekerlik faoliyatini amalga oshirishga ruxsat etiladi;
- lotereya, internet tarmog‘ida o‘yinlar va bukmekerlikni tashkil etish faoliyatlari qonunchilikka muvofiq Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (vakolatli organ) tomonidan beriladigan litsenziyalar asosida amalga oshiriladi.
Litsenziyalar asosida tashkillashtirilgan lotereya, internet tarmog‘idagi o‘yinlar va bukmekerlik garovlarida faqat 18 yoshga to‘lgan O‘zbekiston rezidenti va norezidentlari qatnashishi mumkin.
2025-yil 1-yanvardan 5 yil muddatga lotereya hamda internet tarmog‘ida o‘yinlarni tashkil etish faoliyatini va bukmekerlik faoliyatini soliqqa tortishning quyidagilarni nazarda tutuvchi tartibi belgilanadi:
- lotereya, internet tarmog‘ida o‘yinlarni tashkil etish faoliyatini yoki bukmekerlik faoliyatini amalga oshirayotgan yuridik shaxslar shu faoliyatidan olingan jami daromadidan to‘langan yutuqlar va qaytarilgan stavkalar chegirilgan holda 4 foiz stavkasida aylanmadan olinadigan soliq to‘lovchilari hisoblanadi;
- jismoniy shaxslarning agentlik tomonidan berilgan litsenziyalar asosida o‘tkaziladigan lotereyalar hamda internet tarmog‘idagi o‘yinlardan va bukmekerlik garovidan olingan yutuqlar sifatidagi daromadlari daromad solig‘i to‘lashdan ozod etiladi.
Lotereya va internet tarmog‘ida o‘yinlar, bukmekerlik faoliyati tashkilotchilarining jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etishini monitoring va nazorat qilish funksiyalari agentlik va Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan amalga oshiriladi.
ILMAning tushuntirish berishicha, farmonda nazarda tutilgan choralar, birinchi navbatda, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, shuningdek, qimor o‘yinlariga qaramlikning oldini olish va unga qarshi kurashish, shuningdek, mablag‘larning mamlakatdan chiqib ketishining oldini olishga qaratilgan.
Xususan, farmonda nazarda tutilgan chora-tadbirlar milliy provayderlarning tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish faoliyatini tashkil etish va ular faoliyatini monitoring qilish, o‘yinlarga haddan tashqari qaram bo‘lgan shaxslarni va ayrim toifadagi fuqarolarni o‘yinlarda qatnashishdan himoya qilish bo‘yicha faoliyatini tashkil etish mexanizmlarini joriy etishni o‘z ichiga oladi.
Agentlik ushbu choralar natijasida internetda tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, bukmekerlik faoliyati va lotereyalar tashkil etish bilan bog‘liq faoliyatni huquqiy tartibga solish uchun ishonchli asos yaratilishini kutmoqda.
“Qonuniy ravishda tashkil etilgan o‘yinlarda ishtirok etayotgan fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish va qimor o‘yinlariga qaramlikka qarshi kurashning samarali mexanizmlarini joriy etadi, shuningdek, davlat budjetiga turli ijtimoiy maqsadlarga yo‘naltirilishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha daromad manbalarini ta’minlaydi”, — deyiladi xabarda.
Prezident farmonida bu faoliyatni amalga oshirishda taqiqlar borligi va huquqiy tartibning yo‘qligi sabab fuqarolar xorijiy va noqonuniy servislardan faol foydalanayotgani ta’kidlanadi.
“Mazkur holat o‘yinlarga haddan tashqari qaram bo‘lgan fuqarolarning o‘yinlarda ishtirok etishini cheklash mexanizmlari mavjud emasligiga, o‘yin ishtirokchilariga nisbatan firibgarlik va ularning huquqlarini poymol qilish xavfiga, chet el valyutasining mamlakatdan chiqib ketishiga olib kelmoqda”, — deya qayd etiladi hujjatda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 апреля подписал указ о мерах по совершенствованию регулирования организации и проведения лотерей и игр, основанных на риске. Об этом сообщает корреспондент «Газета.uz» со ссылкой на пресс-службу Национального агентства перспективных проектов (НАПП) и Министерство юстиции.
Согласно документу, с 1 января 2025 года разрешается организация игр, основанных на риске, в интернете и букмекерской деятельности на основании лицензий НАПП.
НАПП определено уполномоченным государственным органом по регулированию и лицензированию деятельности по организации игр в интернете, и букмекерской деятельности, а также деятельности по организации лотерей. Оно будет устанавливать порядок их лицензирования.
Государственные органы и организации, органы государственной власти на местах, а также благотворительные фонды и организации смогут проводить лотереи исключительно через организаторов лотерей на договорной основе.
С 1 января 2025 года сроком на 5 лет юридические лица, организующие онлайн-игры, лотереи и занимающиеся букмекерской деятельностью, станут плательщиками налога с оборота по ставке 4%, взимаемого с совокупного дохода за вычетом всех выплаченных выигрышей и возвращённых ставок.
Доходы физических лиц, полученные с выигрышей в онлайн-играх, букмекерских пари и лотереях, проводимых на основании выданных НАПП лицензий, освобождаются от уплаты налога на доходы физических лиц.
НАПП и Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре будут вести мониторинг и контроль за деятельностью организаторов лотерей, онлайн-игр и букмекерской деятельности в части соблюдения ими законодательства о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Обоснование
В указе отмечается, что действующие запреты на создание национальных провайдеров по проведению онлайн-игр, основанных на риске, а также отсутствия правового регулирования и устойчивый интерес граждан к этой сфере «становятся причиной их активного пользования зарубежными и нелегальными сервисами».
В сообщении пресс-службы НАПП говорится, что указ был разработан на основе «тщательного изучения передового зарубежного опыта для внедрения современных технологий в сфере регулирования деятельности по организации игр, основанных на риске, и лотерей». При подготовке документа изучен опыт Сингапура, Венгрии, Южной Кореи, Грузии и ряда других стран.
Агентство отмечает, что эти меры направлены на защиту прав и интересов граждан, профилактику и борьбу с игровой зависимостью, а также предотвращение оттока денежных средств из страны.
В частности, предусмотренные указом меры включают внедрение механизмов организации деятельности национальных провайдеров по организации игр, основанных на риске, и контроля за их деятельностью, ограждению от участия в играх лиц с чрезмерной зависимостью от игр и отдельных категорий граждан.
По данным НАПП, реализация указа позволит создать надёжную основу для правового регулирования онлайн-игр, основанных на риске, букмекерской деятельности и лотерей, внедрить действенные механизмы защиты прав и интересов граждан, участвующих в легально организованных играх, борьбы с игровой зависимостью, а также обеспечить дополнительные источники дохода государственного бюджета страны, которые могут быть направлены на различные социальные цели.