O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligida Ispaniyaning INDITEX kompaniyasining Ijtimoiy barqarorlik direksiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: umumiy qiymati 20 milliard dollarga yaqin aktivlarni boshqaradigan INDITEX kompaniyasi tarkibiga ZARA, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear va boshqa eng mashhur to‘qimachilik brendlari kiradi.
Uchrashuv chog‘ida so‘nggi yillarda O‘zbekistonda to‘qimachilik sanoatida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, paxtani yetishtirish va qayta ishlashga yangi “Klaster” yondashuvini joriy etish, paxtani yetishtirish va hosilini yig‘ishda bolalar va majburiy mehnatga barham berish, eco-friendly kiyimlarni ishlab chiqaruvchi sanoat korxonalarini davlat tomonidan tizimli ravishda qo‘llab-quvvatlash, O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining “GSP+” Preferensiyalar bosh tizimining benefisiari maqomini olgani, shuningdek, Cotton Campaign Xalqaro koalisiyasi tomonidan o‘zbek paxtasiga e’lon qilingan boykot bekor qilingani haqida so‘z bordi. Tomonlar mamlakatda biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha samarali chora-tadbirlar, tadbirkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekistonda kompaniyaning investisiyaviy portfelini kengaytirish istiqbollarini har tomonlama ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv davomida kompaniya vakillariga to‘qimachilik sohasidagi o‘zbek korxonalarini jahon miqyosidagi ishlab chiqarish va ta’minot zanjirlariga jalb etish imkoniyatlari, O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan to‘qimachilik kompaniyalari va paxta-to‘qimachilik klasterlarining salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan choralar, tarmoq korxonalarida ishchilar uchun mehnat sharoitlarini yaxshilash va ishlab chiqarish jarayonlarining atrof-muhit va iste’molchilarga zararli ta’sirini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Uchrashuv ishtirokchilari qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda O‘zbekistonda kompaniya faoliyatini yo‘lga qo‘yish istiqbollarini batafsil muhokama qildilar. To‘qimachilik sanoati korxonalarining salohiyatini o‘rganish, bozor imkoniyatlarini baholash hamda amaliy hamkorlikning boshqa jihatlari ustida ish olib borish ham rejalashtirildi.

Owner company of Zara, Pull & Bear, Bershka is exploring the possibility of implementing projects in Uzbekistan
The Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan held a meeting with representatives of the Social Stability Directorate of the Spanish company INDITEX.
For reference: INDITEX, which manages assets with a combined value of about $20 billion, includes the world’s most famous textile brands, including ZARA, Bershka, Massimo Dutti, Pull & Bear and other brands.
During the meeting, the parties discussed the reforms implemented in recent years in Uzbekistan in the field of textile industry, including the introduction of a new “cluster” approach to cotton cultivation and processing, elimination of child and forced labor in the collection and cultivation of cotton, systemic state support for enterprises of the industry producing eco-friendly clothing, Uzbekistan receiving the status of a beneficiary country of the EU General System of Preferences “GSP +,” as well as the lifting of the global boycott of Uzbek cotton by the Cotton Campaign International Coalition. Also, effective measures to support business in the country, opportunities for entrepreneurial growth and prospects for increasing the company’s investment portfolio in Uzbekistan are comprehensively considered.
During the meeting, INDITEX representatives were informed about the opportunities to increase the involvement of Uzbek textile producers in global production and supply chains, the potential of textile companies operating in Uzbekistan and cotton and textile clusters, measures being implemented to improve the working conditions of industry workers, reduce the impact of production processes on the environment and consumers.
The meeting participants discussed in detail the prospects for establishing the company’s activities in Uzbekistan, including the implementation of joint projects. Further steps are planned to study the industrial potential of the textile industry, assess the market capacity and work out other aspects of practical cooperation.