«Biokimyo» va Andijon biokimyo zavodini xususiylashtirish boshlandi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Biokimyo” va “Andijon biokimyo zavodi” aksiyadorlik jamiyati davlat ulushlarini xususiylashtirish bo‘yicha arizalarni qabul qilishni boshladi, deb xabar beradi Spot.
Andijon biokimyo zavodi aksiyalarining 76 foizi va Biokimyoning 51 foizi sotuvga qo‘yilgan. Ikkala bitim ham Abrau Capital konsalting kompaniyasi tomonidan qo’llab-quvvatlanadi.
Ariza beruvchilar aktivni sotib olishga qiziqish bildirishlari taklif etiladi (qiziqish izhori). Arizalar alohida kompaniyalardan ham, konsorsiumlardan ham qabul qilinadi.
Siz rus, ingliz yoki o’zbek tillarida ariza yozishingiz mumkin. Kompaniya, uning aktsiyadorlari va yakuniy benefitsiarlari to’g’risidagi ma’lumotlar, shuningdek, so’nggi uch yil uchun moliyaviy hisobotlar ilova qilinishi kerak.
Arizalar almo@abraucapital.com yoki d.rustamova@abraucapital.com manzillariga yuborilishi mumkin. Hujjat topshirishning oxirgi muddati – 15 avgust, Toshkent vaqti bilan 18:00.
Birinchi bosqichdan o’tgan abituriyentlar majburiy bo’lmagan taklifni (NBO) topshirishga taklif qilinadi. Maʼlumotni oshkor qilmaslik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolangandan soʻng ular aktivlar haqidagi maʼlumotlar memorandumiga ham kirish huquqiga ega boʻladilar.
Siz Davlat aktivlarini boshqarish agentligi veb-saytida aktivlar haqida ko’proq bilib olishingiz mumkin: bu erda («Biokimyo» uchun) va bu erda (Andijon biokimyo zavodi uchun).
Kompaniyalar haqida
“Biokimyo” aksiyadorlik jamiyati 2007-yilda 1950-yillarda qurilgan Yangiyo‘l gidroliz zavodi negizida tashkil etilgan. Yiliga 821,4 ming dekalitr dondan spirt ishlab chiqarish majmuasiga ega korxona Markaziy Osiyodagi eng yirik etil spirti yetkazib beruvchilaridan biri hisoblanadi.
Andijon biokimyo zavodi 1953-yildan spirt, xamirturush va boshqa mahsulotlar ishlab chiqaradi. 1990-yillarda korxona rekonstruksiya qilinib, 2000-yildan “Oʻzspirtsanoat” (hozirgi “Oʻzsharobsanoat”) tarkibidagi aksiyadorlik jamiyatiga aylandi. Zavod yiliga 1,83 million dekalitrgacha ishlab chiqarishi mumkin.

Агентство по управлению государственными активами начало принимать заявки на приватизацию госпакетов в компании «Биокимё» и Андижанском биохимическом заводе, сообщает Spot.
К продаже предлагаются 76% акций АБЗ и 51% «Биокимё». Обе сделки сопровождает консалтинговая компания Abrau Capital.
Претендентам предлагается выразить заинтересованность в приобретении актива (express of interest). Заявки принимаются как от индивидуальных компаний, так и от консорциумов.
Составить заявку можно на русском, английском либо узбекском языках. К ней требуется приложить сведения о компании, её акционерах и конечных бенефициарах, а также финансовую отчётность за последние три года.
Заявки можно подать по электронным адресам almo@abraucapital.com или d.rustamova@abraucapital.com. Срок подачи — до 15 августа, 18:00 по Ташкенту.
Претенденты, прошедшие первый этап, будут приглашены к подаче необязывающего предложения (NBO). После подписания соглашения о неразглашении они также получат доступ к информационному меморандуму об активе.
Узнать подробности об активах можно на сайте АУГА: здесь (для «Биокимё») и здесь (для АБЗ).
О компаниях
АО «Биокимё» создано в 2007 году на базе Янгиюльского гидролизного завода, построенного в 1950-е годы. Компания входит в число крупнейших поставщиков этилового спирта в Центральной Азии, располагая комплексом производства спирта из зерна на 821,4 тыс. дал в год.
Андижанский биохимический завод производит спирт, дрожжи и другую продукцию с 1953 года. В 1990-х годах предприятие прошло реконструкцию, а с 2000 года стало акционерным обществом в составе «Узспиртпрома» (сейчас — «Узшаробсаноат»). Завод может выпускать до 1,83 млн дал в год.