Joriy yilning 12-15-iyun kunlari Jenevada (Shveysariya) Jahon savdo tashkiloti (JST) oliy boshqaruv organining yig‘ilishi – JSTning 12-Vazirlar konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbirda JSTga a’zo mamlakatlar va kuzatuvchi davlatlar savdo vazirlari hamda xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirok etmoqda.
Shu yilning 12-iyun kuni dastur doirasida ochilish marosimi va yalpi majlis bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirlarda ko‘p tomonlama savdo tizimining dolzarb masalalari, shu jumladan koronavirus pandemiyasi oqibatlariga qarshi kurashish, turli xil COVID-19 shtammlariga qarshi vaksinalar ishlab chiqarishda Intellektual mulk huquqlarining savdo bilan bog‘liq jihatlari to‘g‘risidagi bitim qoidalari (IMHSJ)ni qo‘llashdan voz kechish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, baliqchilik subsidiyalarini optimallashtirish, JST faoliyatini isloh qilish va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Vazirlar konferensiyasidagi onlayn nutqida Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov JSTning koronavirus pandemiyasi oqibatlariga qarshi kurashish, oziq-ovqat inqirozini hal qilish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va ko‘p tomonlama savdo tizimini mustahkamlashdagi muhim rolini ta’kidladi.
2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot Strategiyasi doirasida O‘zbekiston tashqi iqtisodiy siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida JSTga a’zo bo‘lishining mutlaq ustuvorligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini, jumladan, joriy yilning 21-22-iyun kunlari bo‘lib o‘tadigan Tashkilot ishchi guruhining 5-yig‘ilishida faol ilgari surishga tayyorlik bildirildi.
Shuningdek, Vazirlar konferensiyasi doirasida O‘zbekiston raisligida JSTga kirayotgan mamlakatlar norasmiy guruhining (IGAG) delegasiyalari rahbarlari – vazirlar darajasidagi navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uning davomida Tashkilotga qo‘shilayotgan mamlakatlarning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar jarayonida nomzod mamlakatlar duch kelayotgan asosiy muammo va qiyinchiliklarni hal etish borasida to‘plangan amaliy tajriba va fikr almashildi.
Ma’lumot uchun: Vazirlar konferensiyasi JSTning oliy organi hisoblanadi. Vazirlar konferensiyasining yig‘ilishlari 1994-yil 15-apreldagi “Jahon savdo tashkilotini tashkil etish to‘g‘risidagi Marrakesh bitimining”4-moddasiga muvofiq har ikki yilda yoki undan tezroq vaqt davomida o‘tkaziladi. Bugungi kunga kelib 11 ta konferensiya o‘tkazildi.

Об открытии 12-й Министерской конференции Всемирной торговой организации в Женеве
С 12 по 15 июня т.г. в Женеве (Швейцария) проходит 12-я Министерская конференция Всемирной торговой организации (ВТО) – совещание высшего руководящего органа ВТО.
В мероприятии принимают участие министры торговли стран-членов ВТО и государств-наблюдателей, а также руководители международных организаций.
12 июня т.г. в рамках программы состоялись церемония открытия и пленарная сессия, в ходе которых были обсуждены актуальные вопросы многосторонней торговой системы, включая борьбу с последствиями коронавируса, отказ от применения положений Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (ТРИПС) в производстве вакцин против различных штаммов COVID-19, развитие сельского хозяйства, оптимизацию субсидирования рыболовства, реформирование деятельности ВТО и другие.
В своем онлайн-выступлении в ходе Министерской конференции заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил важную роль ВТО в борьбе с последствиями коронавируса, решении продовольственного кризиса, развитии сельского хозяйства и укреплении многосторонней торговой системы.
Была подчеркнута абсолютная приоритетность вступления Узбекистана в ВТО в качестве одного из основных направлений внешнеэкономической политики страны в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 – 2026 годы.
Кроме того, была озвучена готовность к активному продвижению процесса вступления Узбекистана ВТО, в том числе в ходе предстоящего 5-го заседания Рабочей группы Организации, которое состоится 21 – 22 июня т.г.
Также на полях Министерской конференции под председательством Узбекистана состоялось очередное заседание Неформальной группы вступающих в ВТО стран (IGAG) на уровне глав делегаций-министров. В его рамках обсуждены актуальные вопросы присоединяющихся стран. Состоялся практический обмен опытом и мнениями по ключевым проблемам и трудностям, с которыми сталкиваются страны-кандидаты в процессе переговоров по вступлению в Организацию.
Справочно: Министерская конференция – высший орган ВТО. Заседания министерской конференции проводятся в соответствии со статьей 4 «Марракешского соглашения о создании Всемирной торговой организации» от 15 апреля 1994 года раз в два года или чаще. На настоящий момент было проведено 11 конференций.