Joriy yilning 12-15-iyun kunlari Jenevada (Shveysariya) Jahon savdo tashkiloti (JST) oliy boshqaruv organining yig‘ilishi – JSTning 12-Vazirlar konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbirda JSTga a’zo mamlakatlar va kuzatuvchi davlatlar savdo vazirlari hamda xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirok etmoqda.
Shu yilning 12-iyun kuni dastur doirasida ochilish marosimi va yalpi majlis bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirlarda ko‘p tomonlama savdo tizimining dolzarb masalalari, shu jumladan koronavirus pandemiyasi oqibatlariga qarshi kurashish, turli xil COVID-19 shtammlariga qarshi vaksinalar ishlab chiqarishda Intellektual mulk huquqlarining savdo bilan bog‘liq jihatlari to‘g‘risidagi bitim qoidalari (IMHSJ)ni qo‘llashdan voz kechish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, baliqchilik subsidiyalarini optimallashtirish, JST faoliyatini isloh qilish va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Vazirlar konferensiyasidagi onlayn nutqida Bosh vazir o‘rinbosari – investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov JSTning koronavirus pandemiyasi oqibatlariga qarshi kurashish, oziq-ovqat inqirozini hal qilish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va ko‘p tomonlama savdo tizimini mustahkamlashdagi muhim rolini ta’kidladi.
2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot Strategiyasi doirasida O‘zbekiston tashqi iqtisodiy siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida JSTga a’zo bo‘lishining mutlaq ustuvorligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini, jumladan, joriy yilning 21-22-iyun kunlari bo‘lib o‘tadigan Tashkilot ishchi guruhining 5-yig‘ilishida faol ilgari surishga tayyorlik bildirildi.
Shuningdek, Vazirlar konferensiyasi doirasida O‘zbekiston raisligida JSTga kirayotgan mamlakatlar norasmiy guruhining (IGAG) delegasiyalari rahbarlari – vazirlar darajasidagi navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uning davomida Tashkilotga qo‘shilayotgan mamlakatlarning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar jarayonida nomzod mamlakatlar duch kelayotgan asosiy muammo va qiyinchiliklarni hal etish borasida to‘plangan amaliy tajriba va fikr almashildi.
Ma’lumot uchun: Vazirlar konferensiyasi JSTning oliy organi hisoblanadi. Vazirlar konferensiyasining yig‘ilishlari 1994-yil 15-apreldagi “Jahon savdo tashkilotini tashkil etish to‘g‘risidagi Marrakesh bitimining”4-moddasiga muvofiq har ikki yilda yoki undan tezroq vaqt davomida o‘tkaziladi. Bugungi kunga kelib 11 ta konferensiya o‘tkazildi.

The 12th Ministerial Conference of the World Trade Organization (WTO), a meeting of the WTO’s highest governing body, is being held in Geneva (Switzerland) from June 12 to 15 this year.
The event is attended by trade ministers of WTO member countries and observer states, as well as heads of international organizations.
On June 12 of this year, the opening ceremony and plenary session were held within the framework of the program, during which topical issues of the multilateral trading system were discussed, including the fight against the consequences of the coronavirus, refusal to apply the provisions of the Agreement on Trade Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS) in the production of vaccines against various strains of COVID-19, agricultural development, optimization of subsidies for fisheries, reform of WTO activities and others.
In his online speech during the Ministerial Conference, Deputy Prime Minister – Minister of Investment and Foreign Trade S. Umurzakov noted the important role of the WTO in combating the consequences of the coronavirus, solving the food crisis, developing agriculture and strengthening the multilateral trading system.
The absolute priority of Uzbekistan’s accession to the WTO as one of the main directions of the country’s foreign economic policy in the framework of the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026 was emphasized.
In addition, readiness was voiced to actively promote the process of accession of Uzbekistan to the WTO, including during the upcoming 5th meeting of the Working Group of the Organization, which will be held on June 21-22 of this year.
Also, on the sidelines of the Ministerial Conference chaired by Uzbekistan, a regular meeting of the Informal Group of Countries Joining the WTO (IGAG) was held at the level of heads of ministerial delegations. Within its framework, topical issues of the joining countries were discussed. There was a practical exchange of experience and views on the key challenges and challenges faced by candidate countries in the process of negotiating accession to the Organization.
For reference: the Ministerial Conference is the highest body of the WTO. Meetings of the ministerial conference are held in accordance with article 4 of the “Marrakech Agreement on the Establishment of the World Trade Organization” of April 15, 1994 every two years or more often. To date, 11 conferences have been held.