«Gazeta.uz» muxbirininig xabariga ko’ra, Ravnaq-bank xususiy banki o‘z nomini Octobank deb o‘zgartirdi. Bunday qaror aksiyadorlar tomonidan 30-avgust kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda qabul qilindi.
2021-yildan buyon bank aksiyalarining 52,1 foiziga egalik qilgan tadbirkor Sarvar Fayziyev ularni avgust oyi boshida boshqaruv raisi Iskandar Tursunovga sotdi, natijada uning ulushi 19,9 foizdan 72,05 foizga oshdi. Bitim 52,2 mlrd so‘mga baholandi. Qolgan aksiyalar Fortis Reserve System, Sharq Guzar Servis va boshqalarga tegishli.
Bundan tashqari, aksiyadorlar Ulug‘bek Muslimov, Taxmina Zokirova, Najmiddinxo‘ja Sharipov, Shuhrat Po‘latov va Aziz Ahrarovni o‘z ichiga olgan bank kuzatuv kengashi tarkibini yangilash uchun ovoz berishdi, shuningdek, 300 mlrd so‘mlik qo‘shimcha aksiyalarni joylashtirish huquqini belgilashdi.
2022-yil yakuni bo‘yicha bank 8,54 mlrd so‘m, 2023-yilning birinchi yarmida esa 3,46 mlrd so‘m zarar ko‘rgan.
Bundan tashqari, 1-avgust holatiga ko‘ra, kreditlarning 80,5 foizi (263 mlrd so‘mdan 212 mlrd so‘m) muammoli deb hisoblanadi. Bu banklar orasida “O‘zagroeksportbank”dan (yaqinda Olimjon Shodiyev kompaniyasi tomonidan sotib olinib, nomini “AVO Bank etib o‘zgartirilgan) keyingi ikkinchi eng yomon ko‘rsatkich bo‘lib, kredit hajmi atigi 0,4 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Ravnaq-bank 2001-yil iyun oyida tashkil etilgan. Bank biznes-rejasida biznesning uchta strategik yo‘nalishi belgilangan: korporativ, tijorat va chakana. Asosiy e’tibor zarur mijozlar bazasini yaratish va barqaror daromad manbalarini ta’minlash uchun tezkor va arzon yo‘nalishlar uchun asos sifatida korporativ va tijorat biznesini rivojlantirishga qaratilmoqda, deb yozmoqda Spot.

As the correspondent of “Gazeta.uz” reports, the private bank Ravnaq-bank is changing its name to Octobank. This decision was made by shareholders at a meeting on August 30.
Entrepreneur Sarvar Fayziev, who owned 52.1% of the bank’s shares since 2021, sold them in early August to Chairman of the Board Iskandar Tursunov, whose share increased from 19.9% to 72.05%. The deal is valued at 52.2 billion soums. The remaining shares belong to Fortis Reserve System, Sharq Guzar Servis and others.
In addition, shareholders voted to update the composition of the bank’s supervisory staff, which included Ulugbek Muslimov, Takhmina Zakirova, Nazhmiddinhoja Sharipov, Shukhrat Pulatov and Aziz Ahrarov, and also determined the right to place additional shares worth 300 billion soums.
At the end of 2022, the bank suffered losses of 8.54 billion soums; for the first half of 2023, losses amounted to 3.46 billion soums.
In addition, as of August 1, 80.5% of loans (212 billion out of 263 billion soums) are considered problematic. This is the second worst indicator among banks after Uzagroexportbank (which was recently bought by Olimjon Shadiev’s company and changed its name to AVO Bank), but its loan volume is only 0.4 billion soums.
Ravnaq-bank was founded in June 2001. The bank’s business plan identifies three strategic business areas: corporate, commercial and retail. The main focus is the development of corporate and commercial business as the basis of fast and low-cost areas to create the necessary customer base and ensure stable sources of income, reports Spot.