2-sentabr kuni “Kapital bozorini rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi prezident qarori [PQ-291] qabul qilindi, deb xabar beradi «Gazeta.uz» muxbiri.
Qarorga ko‘ra:
- “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” davlat unitar korxonasi “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJga o‘zgartiriladi va uning ustav kapitalidagi davlat aksiyalari paketi Markaziy bankka o‘tkaziladi;
- “O‘zbekiston respublika valyuta birjasi” AJ ta’sischiligida “Milliy kliring markazi” AJ tashkil etiladi.
2025-yil 1-yanvardan davlat va korporativ qimmatli qog‘ozlarning yagona hisobi “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJda yuritiladi.
2028-yil 31-dekabrgacha “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJ, “O‘zbekiston respublika valyuta birjasi” AJ va “Toshkent” respublika fond birjasi» AJ mablag‘larni maqsadli ravishda ularni rivojlantirishga yo‘naltirgan holda dividendlarni hisoblash va to‘lashdan ozod qilinadi.
Kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi joriy qilinadi.
2023-yil 1-oktabrdan:
- davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan korxonalarning aksiyalari fond bozorida ommaviy taklif qilish orqali joylashtirilgandan so‘ng kamida 7 yil davomida mazkur korxonalar sof foydasining kamida 30 foizi dividend to‘lashga yo‘naltiriladi;
- davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan korxonalarga xizmat ko‘rsatuvchi anderrayterlarning xizmat haqi qimmatli qog‘ozlar rejalashtirilganga nisbatan qimmatroq va (yoki) ko‘proq joylashtirilganligi natijasida shartnomada kelishilgan miqdordan oshgan hollarda, shartnoma boshlang‘ich narxini 10 foizdan ortiqqa oshirmaslik to‘g‘risidagi cheklov bekor qilinadi.
Qimmatli qog‘ozlar fond birjasi listingiga kiritilmagan aksiyadorlik jamiyatlarining rasmiy veb-sayti bo‘lishi haqidagi majburiy talab bekor qilinadi, bundan davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari mustasno.

Центральный депозитарий ценных бумаг передаётся Центробанку Узбекистана
Государственное унитарное предприятие «Центральный депозитарий ценных бумаг» (ЦДЦБ) преобразуется в акционерное общество, а его акции в уставном капитале безвозмездно передаются Центральному банку Узбекистана. Это предусмотрено постановлением президента от 2 сентября (ПП-291), сообщает корреспондент «Газета.uz».
Уставной фонд ЦДЦБ сейчас составляет 22,2 млрд сумов и находится на балансе Агентства по управлению госактивами.
Решение принято для «развития рынка капитала, улучшения его инфраструктуры, стимулирования привлечения инвесторов на рынок капитала, упрощения процедуры участия иностранных инвесторов на местном фондовом рынке и защиты прав инвесторов», говорится в документе.
Кроме того, при учредительстве АО «Узбекская республиканская валютная биржа» создаётся Национальный клиринговый центр в форме АО.
Деятельность Центрального депозитария по постановке на учёт, учёту и хранению ценных бумаг, а также осуществлению расчётов по ценным бумагам регулируется уполномоченным государственным органом по регулированию рынка ценных бумаг (было Министерство экономики и финансов, станет Национальное агентство перспективных проектов, которое также регулирует криптополитику), а по расчётам денежными средствами по результатам сделок с ценными бумагами — Центральным банком.
С 1 января 2025 года единый учёт государственных и корпоративных ценных бумаг будет вестись в Центральном депозитарии ценных бумаг.
Работа Национального клирингового центра в качестве Центрального контрагента и по осуществлению централизованного клиринга (clearinghouse) регулируется Центральным банком.
До 1 мая 2024 года для расчётов в Центральном банке открываются корреспондентские счета клирингового центра и Центрального депозитария.
Центральный депозитарий ценных бумаг, Узбекская республиканская валютная биржа и Республиканская фондовая биржа «Ташкент» до 31 декабря 2028 года освобождены от начисления и выплаты дивидендов с целевым направлением данных средств на их развитие.