2-sentabr kuni “Kapital bozorini rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi prezident qarori [PQ-291] qabul qilindi, deb xabar beradi «Gazeta.uz» muxbiri.
Qarorga ko‘ra:
- “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” davlat unitar korxonasi “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJga o‘zgartiriladi va uning ustav kapitalidagi davlat aksiyalari paketi Markaziy bankka o‘tkaziladi;
- “O‘zbekiston respublika valyuta birjasi” AJ ta’sischiligida “Milliy kliring markazi” AJ tashkil etiladi.
2025-yil 1-yanvardan davlat va korporativ qimmatli qog‘ozlarning yagona hisobi “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJda yuritiladi.
2028-yil 31-dekabrgacha “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” AJ, “O‘zbekiston respublika valyuta birjasi” AJ va “Toshkent” respublika fond birjasi» AJ mablag‘larni maqsadli ravishda ularni rivojlantirishga yo‘naltirgan holda dividendlarni hisoblash va to‘lashdan ozod qilinadi.
Kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi joriy qilinadi.
2023-yil 1-oktabrdan:
- davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan korxonalarning aksiyalari fond bozorida ommaviy taklif qilish orqali joylashtirilgandan so‘ng kamida 7 yil davomida mazkur korxonalar sof foydasining kamida 30 foizi dividend to‘lashga yo‘naltiriladi;
- davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan korxonalarga xizmat ko‘rsatuvchi anderrayterlarning xizmat haqi qimmatli qog‘ozlar rejalashtirilganga nisbatan qimmatroq va (yoki) ko‘proq joylashtirilganligi natijasida shartnomada kelishilgan miqdordan oshgan hollarda, shartnoma boshlang‘ich narxini 10 foizdan ortiqqa oshirmaslik to‘g‘risidagi cheklov bekor qilinadi.
Qimmatli qog‘ozlar fond birjasi listingiga kiritilmagan aksiyadorlik jamiyatlarining rasmiy veb-sayti bo‘lishi haqidagi majburiy talab bekor qilinadi, bundan davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari mustasno.

The Central Securities Depository is transferred to the Central Bank of Uzbekistan
The state unitary enterprise “Central Securities Depository” (CSD) is transformed into a joint-stock company, and its shares in the authorized capital are transferred free of charge to the Central Bank of Uzbekistan. This is provided for by the presidential decree of September 2 (PP-291), the correspondent of “Gazeta.uz” reports.
The authorized fund of the CSD now stands at 22.2 billion soums and is on the balance sheet of the State Assets Management Agency.
The decision was made to “develop the capital market, improve its infrastructure, stimulate the attraction of investors to the capital market, simplify the procedure for the participation of foreign investors in the local stock market and protect the rights of investors”, – the document says.
In addition, with the establishment of JSC “Uzbek Republican Currency Exchange”, a National Clearing Center is being created in the form of a JSC.
The activities of the Central Securities Depository for registration, accounting and storage of securities, as well as the implementation of settlements on securities are regulated by the authorized state body for regulating the securities market (there was the Ministry of Economy and Finance, will become the National Agency for Advanced Projects, which also regulates crypto policy), and for settlements in cash based on the results of transactions with securities – by the Central Bank.
From January 1, 2025, a unified record of government and corporate securities will be maintained at the Central Securities Depository.
The work of the National Clearing Center as a Central Counterparty and for the implementation of centralized clearing (clearinghouse) is regulated by the Central Bank.
Until May 1, 2024, correspondent accounts of the clearing center and the Central Securities Depository are opened for settlements with the Central Bank.
The Central Securities Depository, the Uzbek Republican Currency Exchange and the Tashkent Republican Stock Exchange until December 31, 2028 are exempt from the accrual and payment of dividends with the targeted use of these funds for their development.