O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston o‘zaro savdo hajmini oshiradi
O‘zbekiston Afg‘oniston va Pokiston bilan o‘zaro tovar ayirboshlashni oshirish bo‘yicha ishchi guruh tuzadi, deb xabar beradi Spot, Anadolu’ga tayanib.
Uning yaratilishi Islomobodda boʻlib oʻtgan uch tomonlama muzokaralar bayonnomasida koʻrsatilgan. Ularda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jaev, Pokiston Savdo va sanoat vaziri Gohar Ijaz va uning Afg‘oniston muvaqqat hukumatidagi hamkasbi Hoji Nuruddin Aziziy ishtirok etdi.
OAV xabarlariga ko‘ra, protokol boshqa narsalar qatorida bojxonada elektron hujjat aylanishini joriy etishni ham nazarda tutadi. Bundan tashqari, mamlakatlar savdo uchun viza tartibini soddalashtirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, qo‘shma investitsiyaviy loyihalar ustida ishlash, bank tizimini rivojlantirish rejalashtirilgan. Yana bir istiqbolli yo‘nalish oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha tashabbuslardir.
Ijaz ushbu protokolni Toshkent, Kobul va Islomobod o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar va hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi “muhim qadam” deb atadi. U savdo va tranzit sohalarida «ajoyib vaqtlar» kutmoqda.
Afg‘oniston Sanoat va savdo vazirligi ishchi guruh kelasi hafta yig‘ilishini ma’lum qildi. Uning asosiy vazifasi uch davlat oʻrtasidagi savdo hajmini oshirish va bunga toʻsqinlik qilayotgan toʻsiqlarni bartaraf etishdan iborat.
Janubiy yo’l
O‘zbekiston bir necha yillardan beri tovarlarni eksport qilishda janubiy yo‘nalishlarning rolini oshirish ustida ishlamoqda. Shunday qilib, 2021-yil noyabr oyida O‘zbekistonning birinchi tranzit yuki Pokistonga yetib keldi.
2022-yil mart oyidan boshlab Pokiston o‘zbekistonlik iste’molchilarga go‘sht yetkazib berishni yo‘lga qo‘ydi, Hindiston esa birinchi marta Pokiston va Afg‘oniston hududi orqali O‘zbekistonga tranzit yuk jo‘natdi. May oyida qarama-qarshi yo‘nalishda O‘zbekiston tovarlari yetkazib berish boshlandi.
Yo‘nalishga xizmat ko‘rsatish uchun Termiz shahrida Xalqaro savdo markazi qurilmoqda, uning birinchi bosqichi 2022-yil oxirida ochiladi. Uch mamlakat Trans-Afg‘on temir yo‘li loyihasi ustida ham hamkorlik qilmoqda.

Узбекистан сформирует с Афганистаном и Пакистаном рабочую группу для увеличения взаимного товарооборота, сообщает Spot со ссылкой на Anadolu.
Её создание обозначается в протоколе трёхсторонних переговоров, прошедших в Исламабаде. В них участвовали вице-премьер Жамшид Ходжаев, министр торговли и промышленности Пакистана Гохар Иджаз и его коллега из временного правительства Афганистана Хаджи Нуруддин Азизи.
По данным СМИ, среди прочего протокол предусматривает внедрение электронного документооборота на таможнях. Кроме того, страны договорились упростить визовый режим для торговли.
Также планируется работа над совместными инвестпроектами и развитие банковской системы. Ещё одно перспективное направление — инициативы продовольственной безопасности.
В афганском Минпромторге сообщили, что рабочая группа встретится уже на будущей неделе. Её главная задача — обеспечить увеличение торговли между тремя странами и устранить барьеры, мешающие этому.
Южный путь
Узбекистан несколько лет работает над увеличением роли южных маршрутов экспорта товаров. Так, в ноябре 2021 года в Пакистан прибыл первый узбекистанский транзитный груз.
С марта 2022 года Пакистан запустил поставки мяса узбекским потребителям, а Индия впервые отправила в Узбекистан транзитный груз через пакистанскую и афганскую территорию. В мае начались поставки узбекистанских товаров в обратном направлении.
Для обслуживания маршрута в Термезе строится Международный торговый центр, первая очередь которого заработала в конце 2022 года. Три страны также совместно работают над проектом Трансафганской железной дороги.