O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston o‘zaro savdo hajmini oshiradi
O‘zbekiston Afg‘oniston va Pokiston bilan o‘zaro tovar ayirboshlashni oshirish bo‘yicha ishchi guruh tuzadi, deb xabar beradi Spot, Anadolu’ga tayanib.
Uning yaratilishi Islomobodda boʻlib oʻtgan uch tomonlama muzokaralar bayonnomasida koʻrsatilgan. Ularda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jaev, Pokiston Savdo va sanoat vaziri Gohar Ijaz va uning Afg‘oniston muvaqqat hukumatidagi hamkasbi Hoji Nuruddin Aziziy ishtirok etdi.
OAV xabarlariga ko‘ra, protokol boshqa narsalar qatorida bojxonada elektron hujjat aylanishini joriy etishni ham nazarda tutadi. Bundan tashqari, mamlakatlar savdo uchun viza tartibini soddalashtirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, qo‘shma investitsiyaviy loyihalar ustida ishlash, bank tizimini rivojlantirish rejalashtirilgan. Yana bir istiqbolli yo‘nalish oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha tashabbuslardir.
Ijaz ushbu protokolni Toshkent, Kobul va Islomobod o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar va hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi “muhim qadam” deb atadi. U savdo va tranzit sohalarida «ajoyib vaqtlar» kutmoqda.
Afg‘oniston Sanoat va savdo vazirligi ishchi guruh kelasi hafta yig‘ilishini ma’lum qildi. Uning asosiy vazifasi uch davlat oʻrtasidagi savdo hajmini oshirish va bunga toʻsqinlik qilayotgan toʻsiqlarni bartaraf etishdan iborat.
Janubiy yo’l
O‘zbekiston bir necha yillardan beri tovarlarni eksport qilishda janubiy yo‘nalishlarning rolini oshirish ustida ishlamoqda. Shunday qilib, 2021-yil noyabr oyida O‘zbekistonning birinchi tranzit yuki Pokistonga yetib keldi.
2022-yil mart oyidan boshlab Pokiston o‘zbekistonlik iste’molchilarga go‘sht yetkazib berishni yo‘lga qo‘ydi, Hindiston esa birinchi marta Pokiston va Afg‘oniston hududi orqali O‘zbekistonga tranzit yuk jo‘natdi. May oyida qarama-qarshi yo‘nalishda O‘zbekiston tovarlari yetkazib berish boshlandi.
Yo‘nalishga xizmat ko‘rsatish uchun Termiz shahrida Xalqaro savdo markazi qurilmoqda, uning birinchi bosqichi 2022-yil oxirida ochiladi. Uch mamlakat Trans-Afg‘on temir yo‘li loyihasi ustida ham hamkorlik qilmoqda.

Uzbekistan will form a working group with Afghanistan and Pakistan to increase mutual trade turnover, Spot reports with reference to Anadolu.
Its creation is indicated in the protocol of the tripartite negotiations held in Islamabad. They were attended by Deputy Prime Minister Jamshid Khojaev, Minister of Trade and Industry of Pakistan Gohar Ijaz and his colleague from the interim government of Afghanistan Haji Nuruddin Azizi.
According to media reports, among other things, the protocol provides for the introduction of electronic document management at customs. In addition, the countries agreed to simplify the visa regime for trade.
It is also planned to work on joint investment projects and develop the banking system. Another promising area is food security initiatives.
Ijaz called the protocol a “significant step” in expanding economic ties and cooperation between Tashkent, Kabul and Islamabad. He expects “amazing times” in the areas of trade and transit.
The Afghan Ministry of Industry and Trade reported that the working group will meet next week. Its main task is to ensure increased trade between the three countries and remove barriers that prevent this.
Southern way
Uzbekistan has been working for several years to increase the role of southern routes for exporting goods. Thus, in November 2021, the first Uzbek transit cargo arrived in Pakistan.
Since March 2022, Pakistan has launched meat supplies to Uzbek consumers, and India for the first time sent transit cargo to Uzbekistan through Pakistani and Afghan territory. In May, deliveries of Uzbek goods in the opposite direction began.
To service the route, an International Trade Center is being built in Termez, the first phase of which will open at the end of 2022. The three countries are also working together on the Trans-Afghan Railway project.