«O‘zbekiston Kaspiy dengizida o‘z kemalariga ega bo‘lishdan manfaatdor», – dedi O‘zbekiston Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazi direktori Bekzod Xolmatov, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri Ozarbayjonning “Report.az” axborot agentligi manbasiga tayanib.
Bekzod Xolmatov Kaspiy dengizida o‘z kemalarining mavjudligi Transkaspiy yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashish hajmining oshishiga xizmat qilishini taʼkidladi. «O‘zbekiston ham Ozarbayjon bilan birgalikda kema qurish loyihalarida ishtirok etishdan manfaatdor. – dedi u. – Toshkent bu borada boshqa davlatlar bilan hamkorlik qilishga tayyor.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi paytda O‘zbekiston Boku portida o‘z terminalini qurish bo‘yicha ishlarni olib bormoqda.
O‘zbekiston dunyoda “ikki karra qulflangan” (double locked countries) toifasiga kiruvchi ikki davlatdan biridir. Bu shuni anglatadiki, okeanlarga chiqish uchun kamida ikkita davlat chegarasini kesib o‘tish kerak.
Shu bilan birga, transport vaziri o‘rinbosari O‘zbekiston importchilari Boku porti bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanini va mineral o‘g‘itlar terminalini uzoq muddatga ijaraga olishni yoki uni yaratishga investitsiya kiritishni maqsad qilganini aytdi. Hozir bu masala o‘rganilmoqda, texnik-iqtisodiy asoslash ishlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilda O‘zbekistondan Boku porti orqali eksport-import yuk tashish hajmi 904 ming tonnani tashkil etdi, bu 2021-yilga nisbatan 65 foizga ko‘pdir. Oziq-ovqat yuklarini, jumladan, shakar xomashyosi, mineral o‘g‘itlar va konteynerlarni tashish hajmi sezilarli darajada oshdi.

«Узбекистан заинтересован в наличии собственных судов на Каспии», — сказал директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Минтрансе Узбекистана Бекзод Холматов, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на азербайджанское информационное агентство «Report.az».
Бекзод Холматов подчеркнул, что наличие собственных судов на Каспийском море способствовало бы росту перевозок по Транскаспийскому маршруту. «Узбекистан также заинтересован в участии в проектах по судостроению совместно с Азербайджаном, — сказал он. — Ташкент готов к сотрудничеству с другими странами в этом вопросе».
По его словам, сейчас ведется работа над строительством собственного терминала в Бакинском порту.
Узбекистан – одна из двух стран мира, которая относится к категории, «дважды не имеющей выхода к морю» (double locked countries). Это означает, что нужно пересечь минимум две государственные границы, чтобы добраться до Мирового океана.
Вместе с тем, заместитель министра транспорта заявил, что импортеры из Узбекистана заинтересованы в сотрудничестве с Бакинским портом и нацелены либо арендовать на долгосрочной основе терминал минеральных удобрений, либо инвестировать в его создание. «Сейчас этот вопрос изучается, ведутся работы по подготовке технико-экономического обоснования», — сказал он.
Следует отметить, что в 2022 году объемы перевозок экспортно-импортных грузов из Узбекистана через Бакинский порт составили 904 тысячи тонн, что на 65% больше по сравнению с 2021 годом. Заметно увеличились объемы перевозок продовольственных грузов, в том числе сахара-сырца, минеральных удобрений и контейнеров.