Qoraqalpog‘istonda 1 trillion so‘mlik yoshlar markazi paydo bo‘ladi
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlashning yangi chora-tadbirlarini tasdiqlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi, deb xabar beradi Spot. Hujjat Lex.uz’da e’lon qilindi.
Imtiyozli kreditlar hisobidan tijorat banklari muassislari tasarrufidagi korxonalar tomonidan mahalliy ishlab chiqarishni kengaytirish, keyinchalik tadbirkorlarga sotish bo‘yicha investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Buning uchun xalqaro tashkilotlardan 200 million dollar jalb etish rejalashtirilgan.
Kredit mablagʻlarining 100 million dollari Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi hisobidan Oʻzmilliybank, “Aloqabank” va “Oʻzsanoatqurilishbank” orqali taqsimlanadi. Pul 10 yil muddatga, xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha yillik 5 foiz va so‘mdagi 12 foiz stavkada beriladi.
2024-yildan boshlab Markaziy bank tomonidan Qoraqalpog‘istonda oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun kamida 2 trillion so‘m ajratiladi. Yangi oilaviy tadbirkorlikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun 1000 BRV (330 million so‘m)gacha kreditlar ajratiladi.
Xo‘jayli tumanida Yoshlar ijtimoiy-iqtisodiy markazini tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. U IT-park, texnopark, startaplarni qo‘llab-quvvatlash guruhlari, madaniyat va ma’naviyat markazlari, kutubxonalar, sport majmuasini, shuningdek, xodimlar va rezident tadbirkorlar uchun uy-joylarni o‘z ichiga oladi.
Majmua qurilishiga 1 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi. Ishsiz yoshlarni ishga joylashtirish markazi rezidentlariga EIZ ishtirokchilari uchun imtiyozlar beriladi.
Muxtor respublikada ishlayotgan tadbirkorlar o‘z biznes loyihalari uchun kreditlar bo‘yicha davlat kafolati miqdorini oshiradi. Kafolatlar kredit summasining 75 foizigacha qoplanadi, ularning maksimal miqdori 5 milliard so‘mni tashkil qiladi.
Kichik va yoshlar sanoat zonalarida investitsiya majburiyatlarini bajarishda tadbirkorlar o‘zlariga berilgan yer va ko‘chmas mulkni xususiylashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Shuningdek, ularga kimoshdi savdolarida sotilmagan davlat mulki obyektlari tanlov asosida beriladi.
Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi 2023-2024-yillarda o‘z qarori bilan investorlarga yer uchastkalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri uzoq muddatli ijaraga berish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shart – Nukusdagi obyekt uchun kamida 1 million dollar, boshqa hududlarga esa 300 ming dollar investitsiya kiritish.
Iyun oyida prezident qoraqalpog‘iston tadbirkorlari uchun avvalgi chora-tadbirlar to‘plamini o‘z ichiga olgan qonunni imzolagan edi. Gap ijtimoiy soliq stavkalarini 1 foizga, bir qator boshqa soliqlarni esa ikki barobarga kamaytirish haqida edi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ, утверждающий новые меры поддержки для бизнеса Каракалпакстана, сообщает Spot. Документ опубликован на Lex.uz.
За счёт льготных кредитов компании под учредительством коммерческих банков будут реализовывать инвестпроекты по расширению местного производства с дальнейшей продажей предпринимателям. На это планируется привлечь $200 млн от международных организаций.
Из Фонда реконструкции и развития распределят $100 млн кредитных средств через НБУ, «Алокабанк» и «Узпромстройбанк». Деньги будут предоставляться на 10 лет, по ставке в 5% годовых по кредитам в инвалюте и 12% — в сумах.
Центробанк с 2024 года будет выделять минимум 2 трлн сумов на программы семейного предпринимательства в Каракалпакстане. Для финансовой поддержки новых семейных предприятий будут выделяться займы до 1000 БРВ (330 млн сумов).
В Ходжейлийском районе поручено создать Молодёжный социально-экономический центр. Он будет включать IT-парк, технопарк, группы поддержки стартапов, культурные и духовные центры, библиотеки, спорткомплекс, а также жильё для сотрудников и предпринимателей-резидентов.
На строительство комплекса предоставят 1 трлн сумов. Резидентам центра за трудоустройство безработной молодёжи предоставят льготы участников СЭЗ.
Предпринимателям, работающим в автономной республике, увеличат размер государственного поручительства по кредитам на их бизнес-проекты. Гарантии будут покрывать до 75% суммы займа, максимальный их размер составит 5 млрд сумов.
При выполнении инвестиционных обязательств в малых и молодёжных промзонах предприниматели смогут приватизировать выделенные им участки и недвижимость. Также им на конкурсной основе предоставят объекты госсобственности, не реализованные на аукционах.
Совет министров Каракалпакстана в 2023—2024 годах сможет своим решением предоставлять инвесторам землю в прямую долгосрочную аренду. Условие — инвестиции не менее $1 млн для участка в Нукусе и $300 тысяч в других районах.
В июне президент подписал закон с предыдущим пакетом мер для каракалпакского бизнеса. Речь шла о снижении ставок социального налога до 1% и ряда других налогов — в два раза.