Iqtisodiyot va moliya vazirligida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Bobur Xodjayev hamda Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar beradi vazirlik matbuot xizmati.
Ma’lumot uchun: Yaponiya xalqaro hamkorlik banki – 1999-yil 1-oktabrda Yaponiya eksport-import banki va Xalqaro iqtisodiy hamkorlik jamg‘armasining qo‘shilishi natijasida tashkil etilgan davlat moliya instituti. Tashkilotning asosiy maqsadi xorijiy investitsiyalar uchun resurslarni ta’minlash va xalqaro savdoni osonlashtirish orqali Yaponiya hamda xorijiy davlatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishdir.
Xorijiy tomondan Yaponiya bankining yuqori lavozimli xodimlari, jumladan, Uyematsu Yosixiro, Kavamoto Xiroki, Imai Ken, Itagaki Ayaka va boshqa mas’ul shaxslar ishtirok etdi.
Uchrashuvda JBIC bilan hamkorlik doirasida ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha yangi ijtimoiy ahamiyatga ega xalqaro DXSh loyihalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Yaponiyaning yetakchi kompaniyalaridan iqtisodiyotning turli tarmoqlariga investitsiya jalb etish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish maqsadida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

A meeting with the Bank of International Cooperation of Japan was held at the Ministry of Economy and Finance
Deputy Minister of Economy and Finance Bobur Khodjaev met with representatives of the Japan Bank for International Cooperation (JBIC) at the Ministry of Economy and Finance. This was reported by the Information Service of Ministry.
For information: Japan Bank for International Cooperation, (JBIC) is a state financial institution established on 1 October 1999 by merging the Japan Export-Import Bank (JEXIM) and the Overseas Economic Cooperation Fund (OECF). The main purpose of the institution is to promote economic cooperation between Japan and foreign countries by providing resources for foreign investment and facilitating international trade.
The foreign side was represented by senior officials of the Japan Bank, including Uematsu Yoshihiro, Kawamoto Hiroki, Imai Ken, Itagaki Ayaka and other senior officials.
During the meeting, new socially significant international PPP projects on modernisation of drinking water supply and sewerage infrastructure within the framework of cooperation with JBIC were discussed.
During the meeting the prospects of attracting investments of leading Japanese companies in various sectors of the economy were also discussed.
As a result of the meeting, an agreement was reached to intensify interaction in order to further develop new areas of cooperation.