Iqtisodiyot va moliya vazirligida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Bobur Xodjayev hamda Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar beradi vazirlik matbuot xizmati.
Ma’lumot uchun: Yaponiya xalqaro hamkorlik banki – 1999-yil 1-oktabrda Yaponiya eksport-import banki va Xalqaro iqtisodiy hamkorlik jamg‘armasining qo‘shilishi natijasida tashkil etilgan davlat moliya instituti. Tashkilotning asosiy maqsadi xorijiy investitsiyalar uchun resurslarni ta’minlash va xalqaro savdoni osonlashtirish orqali Yaponiya hamda xorijiy davlatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishdir.
Xorijiy tomondan Yaponiya bankining yuqori lavozimli xodimlari, jumladan, Uyematsu Yosixiro, Kavamoto Xiroki, Imai Ken, Itagaki Ayaka va boshqa mas’ul shaxslar ishtirok etdi.
Uchrashuvda JBIC bilan hamkorlik doirasida ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha yangi ijtimoiy ahamiyatga ega xalqaro DXSh loyihalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Yaponiyaning yetakchi kompaniyalaridan iqtisodiyotning turli tarmoqlariga investitsiya jalb etish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish maqsadida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

В Минэкономики и финансов прошла встреча с Банком международного сотрудничества Японии
Состоялась встреча заместителя министра экономики и финансов Бобура Ходжаева с представителями Японского банка международного сотрудничества (JBIC), сообщает пресс-служба министерства.
Для справки: Японский банк международного сотрудничества — государственное финансовое учреждение, созданное 1 октября 1999 года в результате слияния Экспортно-импортного банка Японии и Фонда международного экономического сотрудничества. Основная цель организации — развитие экономического сотрудничества между Японией и зарубежными странами путем предоставления ресурсов для иностранных инвестиций и содействия международной торговле.
С японской стороны приняли участие высокопоставленные сотрудники Банка Японии, в том числе Уэмацу Ёсихиро, Кавамото Хироки, Имаи Кен, Итагаки Аяка и другие ответственные лица.
На встрече обсуждены новые социально значимые международные проекты ГЧП по модернизации инфраструктуры питьевого водоснабжения и канализации в рамках сотрудничества с JBIC.
Стороны также обсудили перспективы привлечения инвестиций ведущих японских компаний в различные отрасли экономики.
По итогам встречи достигнута договоренность об активизации взаимного сотрудничества в целях дальнейшего развития новых направлений сотрудничества.