Podrobno.uz muxbirining xabariga ko’ra, Italiyaning “Yevrosiyoni o’rganish” notijorat assotsiatsiyasi hamda O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamkorligida 2023-yilning 2- va 3-noyabr kunlari XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi o‘tkaziladi. Tadbir “Silk Road Samarkand” sayyohlik markazida bo‘lib o‘tadi.
Forum biznesga yo’naltirilgan bo’lib, u erkin muloqot, ishbilarmonlik aloqalari va muhokamalar uchun noyob shart-sharoitlarni yaratadi. Tadbir formati o‘nlab mamlakatlarning xususiy va davlat kompaniyalari vakillariga bir-birlari bilan uchrashish va keng ko‘lamli masalalar yuzasidan fikr almashish imkonini beradi. Bunday muloqotlar hozir ayniqsa talabga aylanib bormoqda.
Ikki kun davomida tematik sessiyalarda yirik kompaniyalar va moliya institutlarining yuqori mansabdor shaxslari, siyosiy va jamoat arboblari, ekspertlar, Yevropa va Osiyo davlatlaridan diplomatlar, turli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari so‘zga chiqadi.
Forum davomida uning madaniy dasturi doirasida 30 yildan ortiq vaqtdan beri ko‘plab mamlakatlar tomoshabinlarini Italiya kinosining eng so‘nggi yangiliklari bilan tanishtirib kelayotgan «N.I.C.E» yangi italyan kinosi kinofestivali bo‘lib o‘tadi. «Sanremo yulduzlari» kontsertida mashhur italiyalik ijrochilar chiqish qiladi. Shuningdek, qardosh shaharlar hisoblangan Florensiya va Samarqandning kulolchilik buyumlari ko‘rgazmasi tashkil etiladi. Konsert va ko’rgazmaga kirish bepul bo’ladi.
Unda o‘nlab mamlakatlardan mingga yaqin kishilar, xususan, Italiyadan O‘zbekiston bilan biznes yuritish va o‘zbek ishbilarmonlari bilan aloqa o‘rnatishga qiziquvchi yirik tadbirkorlar delegatsiyasi tashrif buyurishi kutilmoqda.
Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi 2007-yildan beri Italiyada (Verona) oʻtkazib kelinmoqda. 2022-yilda tadbirga mezbon davlat Ozarbayjon (Boku) bo‘lgan. 2023-yilda Samarqand XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumini o‘tkazish joyi sifatida tanlandi, u asrlar davomida Ipak yo‘lining tan olingan markazi, madaniyatlar chorrahasi, Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lib xizmat qilgan.

The XVI Verona Eurasian Economic Forum will be held at Silk Road Samarkand
According to the report of the correspondent of Podrobno.uz, the Italian non-profit Association “Conoscere Eurasia” and the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan will hold the XVI Verona Eurasian Economic Forum on November 2 and 3, 2023. The event will take place at the Silk road Samarkand tourist center.
The forum is business-oriented; it creates unique conditions for free communication, business contacts and discussions. The format of the event will allow representatives of private and public companies from dozens of countries to meet each other and exchange views on a wide range of issues. Such dialogue is becoming especially in demand now.
Top officials of the largest companies and financial institutions, political and public figures, experts, diplomats from European and Asian countries, and representatives of various international and regional organizations will speak at thematic sessions over two days.
During the Forum, as part of its cultural program, the film festival of new Italian cinema N.I.C.E. will take place, which has been introducing audiences in many countries to the latest in Italian cinema for more than 30 years. Popular Italian performers will perform at the “Stars of Sanremo” concert. There will also be an exhibition of ceramics from Florence and Samarkand, which are sister cities. Access to the concert and exhibition will be free.
About a thousand people from dozens of countries are expected to attend, in particular, a large delegation of entrepreneurs from Italy interested in doing business with Uzbekistan and establishing contacts with Uzbek businessmen.
The Verona Eurasian Economic Forum has been held in Italy (Verona) since 2007. In 2022, the host country for the event was Azerbaijan (Baku). In 2023, Samarkand was chosen as the venue for the XVI Verona Eurasian Economic Forum, which for centuries served as the recognized center of the Silk Road, a crossroads of cultures, and a connecting link between Europe and Asia.