Podrobno.uz muxbirining xabariga ko’ra, Italiyaning “Yevrosiyoni o’rganish” notijorat assotsiatsiyasi hamda O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamkorligida 2023-yilning 2- va 3-noyabr kunlari XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi o‘tkaziladi. Tadbir “Silk Road Samarkand” sayyohlik markazida bo‘lib o‘tadi.
Forum biznesga yo’naltirilgan bo’lib, u erkin muloqot, ishbilarmonlik aloqalari va muhokamalar uchun noyob shart-sharoitlarni yaratadi. Tadbir formati o‘nlab mamlakatlarning xususiy va davlat kompaniyalari vakillariga bir-birlari bilan uchrashish va keng ko‘lamli masalalar yuzasidan fikr almashish imkonini beradi. Bunday muloqotlar hozir ayniqsa talabga aylanib bormoqda.
Ikki kun davomida tematik sessiyalarda yirik kompaniyalar va moliya institutlarining yuqori mansabdor shaxslari, siyosiy va jamoat arboblari, ekspertlar, Yevropa va Osiyo davlatlaridan diplomatlar, turli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari so‘zga chiqadi.
Forum davomida uning madaniy dasturi doirasida 30 yildan ortiq vaqtdan beri ko‘plab mamlakatlar tomoshabinlarini Italiya kinosining eng so‘nggi yangiliklari bilan tanishtirib kelayotgan «N.I.C.E» yangi italyan kinosi kinofestivali bo‘lib o‘tadi. «Sanremo yulduzlari» kontsertida mashhur italiyalik ijrochilar chiqish qiladi. Shuningdek, qardosh shaharlar hisoblangan Florensiya va Samarqandning kulolchilik buyumlari ko‘rgazmasi tashkil etiladi. Konsert va ko’rgazmaga kirish bepul bo’ladi.
Unda o‘nlab mamlakatlardan mingga yaqin kishilar, xususan, Italiyadan O‘zbekiston bilan biznes yuritish va o‘zbek ishbilarmonlari bilan aloqa o‘rnatishga qiziquvchi yirik tadbirkorlar delegatsiyasi tashrif buyurishi kutilmoqda.
Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi 2007-yildan beri Italiyada (Verona) oʻtkazib kelinmoqda. 2022-yilda tadbirga mezbon davlat Ozarbayjon (Boku) bo‘lgan. 2023-yilda Samarqand XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumini o‘tkazish joyi sifatida tanlandi, u asrlar davomida Ipak yo‘lining tan olingan markazi, madaniyatlar chorrahasi, Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lib xizmat qilgan.

В Silk Road Samarkand пройдет XVI Веронский Евразийский экономический форум
Как сообщает корреспондент Podrobno.uz, итальянская некоммерческая Ассоциация «Познаём Евразию» и Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана 2 и 3 ноября 2023 года проведут XVI веронский евразийский экономический форум. Мероприятие пройдет в туристическом центре Silk road Samarkand.
Форум ориентирован на бизнес, он создает уникальные условия для свободного общения, деловых контактов и дискуссий. Формат мероприятия позволит представителям частных и государственных компаний из десятков стран встретиться друг с другом и обменяться мнениями по широкому кругу вопросов. Особенно востребованным такой диалог становится сейчас.
На тематических сессиях в течение двух дней выступят первые лица крупнейших компаний и финансовых институтов, политические и общественные деятели, эксперты, дипломаты из стран Европы и Азии, представители различных международных и региональных организаций.
В дни проведения Форума, в рамках его культурной программы, состоится кинофестиваль нового итальянского кино N.I.C.E., который уже более 30 лет знакомит зрителей многих стран с новинками итальянского кинематографа. Популярные итальянские исполнители выступят на концерте «Звезды Сан-Ремо». А также пройдет выставка керамики из Флоренции и Самарканда, которые являются городами-побратимами. Доступ на концерт и выставку будет свободный.
Ожидается участие около тысячи человек из десятков стран, в частности, крупная делегация предпринимателей из Италии, заинтересованных в бизнесе с Узбекистаном, установлении контактов с узбекскими бизнесменами.
Веронский евразийский экономический форум с 2007 года проводился в Италии (Верона). В 2022 году страной проведения мероприятия стал Азербайджан (Баку). В 2023 году местом проведения XVI Веронского Евразийского Экономического Форума выбран Самарканд, который на протяжении столетий служил признанным центром Шелкового пути, перекрестьем культур, связующим звеном между Европой и Азией.