AQShning mashhur toʻqimachilik muzeyida Oʻzbekistonning sarmoyaviy salohiyati namoyish etildi
O‘zbekiston delegatsiyasining AQShga tashrifi doirasida Jorj Vashington universitetining mashhur To‘qimachilik muzeyida O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatida tijorat va sarmoyaviy loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish istiqbollari va salohiyati taqdim etildi.
O‘zbekiston elchixonasi xabariga ko‘ra, brifingda Oliy Majlis Senati raisi, Majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashish milliy komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva, mamlakatimizning “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmalari va paxta-to‘qimachilik klasterlari vakillari, AQSH toʻqimachilik sanoati, Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligidagi amerikalik sarmoyadorlar – “CNH Industrial va John Deere, 1938-yildan buyon AQSh paxta sanoati manfaatlarini ifodalovchi Milliy paxta kengashi savdo assotsiatsiyasi), Amerika Global Savdo Alyansi (razvedka ishlariga hissa qoʻshadi. AQSh kompaniyalari uchun savdo va investitsiya bozorlari salohiyati), Amerika Qo’shma Shtatlari Tijorat xizmati, Davlat departamenti va Diplomatik korpus, shuningdek, Xalqaro moliya korporatsiyasi va Jahon banki.
Tadbir avvalida brifing ishtirokchilariga O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatining raqobatdosh ustunliklari, qishloq xo‘jaligida klaster ishlab chiqarishni rivojlantirish va paxta terimini mexanizatsiyalashning o‘ziga xos xususiyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi. O‘zbekistonning klaster tizimida mehnat amaliyotining to‘liq shaffofligini ta’minlash, paxta yetishtirishdan tortib, uni chuqur qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan ishlab chiqarish tsiklining barcha bosqichlarini kuzatib borish imkoniyatiga ega zamonaviy korxonalarni tashkil etish borasidagi sa’y-harakatlar tushuntirildi.
Shuningdek, ishtirokchilar O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun berilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, paxta tolasini qayta ishlash, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish sohasidagi mavjud salohiyat, O‘zbekiston ichki va tashqi bozorlari ehtiyojlari haqida ham ma’lumot oldi.
Brifingda ishtirok etgan “UztexGroup”, “Bunyoidkor Textile”, “Nil Granit”, “Haj Textile” kabi milliy to‘qimachilik kompaniyalari o‘z korxonalarining ishlab chiqarish va eksport salohiyatini alohida taqdim etdi.
Brifingda so‘zga chiqqan White & Case kompaniyasi vakili Kritesten Yong “davlat tomonidan ko‘rsatilayotgan ko‘mak va qishloq xo‘jaligidagi inqilobiy o‘zgarishlar tufayli O‘zbekiston to‘qimachilik tarmog‘i misli ko‘rilmagan o‘sish sur’atlarini namoyish etayotganini” ta’kidladi.
Qishloq xoʻjaligi mashinasozligi boʻyicha dunyodagi eng yirik kompaniyalardan biri boʻlgan “John Deere”ning global siyosat boʻyicha menejeri Sara Dinning aytishicha, uning kompaniyasi Oʻzbekistonda ulkan muvaffaqiyatlarga erishgan. Uning fikricha, zamonaviy texnologiyalar, ayniqsa, aniq dehqonchilik texnologiyalarining joriy etilishi nafaqat hosildorlikni oshirish, balki atrof-muhitga hurmatni ta’minlash imkonini berdi.
“Soʻnggi yillarda amalga oshirilgan hukumat islohotlari haqiqatan ham Jon Dir va boshqa AQSh va Gʻarb kompaniyalari kabi bizneslarga Oʻzbekiston bozoriga kirib, tovar va xizmatlar ishlab chiqarish uchun qulay biznes imkoniyatlarini topish uchun juda katta imkoniyatlar yaratdi”, – deya sharhlaydi Sara Din.
AQShning ko‘plab to‘qimachilik brendlari manfaatlarini himoya qiluvchi Fontheim International prezidenti Klod Fonteyn “O‘zbekiston to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati Yevropa va Amerika bozorlarida o‘z ishtirokini kengaytirish uchun tarixiy imkoniyatga ega”, deb ta’kidladi. “O‘zbekistonning paxta boykotiga chek qo‘ygan davom etayotgan islohotlari, shuningdek, munosib mehnat sharoitlariga erishish yo‘lidagi sa’y-harakatlarni davom ettirish bo‘yicha qat’iy majburiyat juda muhim, chunki G‘arb brendlari inson huquqlari bo‘yicha yanada ilg‘or sharoitlarga ega bozorlarni izlamoqda”, — dedi Kdod Fonteyn.
Brifingda ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga O‘zbekistonning klaster tizimida yetkazib berish zanjirlarida kuzatuvni ta’minlash mexanizmlari, atrof-muhitni muhofaza qilish, ijtimoiy siyosat va korporativ boshqaruv (ESG) standartlari, transport yo‘nalishlari va eksport bozorlari bo‘yicha tushuntirishlar berildi. tayyor to’qimachilik mahsulotlari.

As part of the visit of the delegation of Uzbekistan to the United States in the famous Textile Museum of the George Washington University, the prospects and potential for the joint implementation of commercial and investment projects in the textile industry of Uzbekistan were presented.
According to the Embassy of Uzbekistan, the briefing was attended by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, the National Commission on Combating Forced Labor and Human Trafficking Tanzila Narbayeva, representatives of the Uztekstilprom associations and cotton-textile clusters of our country, the US textile industry, American investors in the agricultural sector of Uzbekistan – ” CNH Industrial and John Deere, the National Cotton Council trade association, representing the interests of the US cotton industry since 1938), the Global Trade Alliance of America (contributes to the exploration of the potential of trade and investment markets for US companies) , the United States Commercial Service, the State Department and the Diplomatic Corps, as well as the International Finance Corporation and the World Bank.
At the beginning of the event, the participants of the briefing were informed in detail about the competitive advantages of the textile industry of Uzbekistan, the features of the development of cluster production in agriculture and the mechanization of the cotton harvest. Efforts were explained to create modern enterprises within the cluster system of Uzbekistan with the ability to ensure full transparency regarding labor practices and trace all stages of the production cycle – from growing cotton to its deep processing and production of finished products.
The participants also received information about the benefits and preferences provided in Uzbekistan for foreign investors, the existing potential in the field of processing cotton fiber, the production of value-added products, the needs of the internal and external markets of Uzbekistan.
National textile companies, such as UztexGroup, Bunyoidkor Textile, Nil Granit and Haj Textile, who participated in the briefing, separately presented the production and export potential of their enterprises.
Speaking at the briefing, the representative of White & Case, Kritesten Yong, noted that “thanks to the level of state support and revolutionary changes in agriculture, the textile sector of Uzbekistan is demonstrating unprecedented growth rates.”
According to Sarah Dean, global policy manager for John Deere, one of the world’s largest agricultural machinery companies, her company has a huge success story in Uzbekistan. In her opinion, the introduction of modern technologies, especially precision farming technologies, has allowed not only to increase productivity, but also to ensure respect for the environment.
“Government reforms in recent years have really provided a huge number of opportunities for businesses like John Deer and other US and Western companies to enter the Uzbek market and find viable business opportunities for the production of goods and services,” commented Sarah Dean. .
The president of Fontheim International, Claude Fonteyn, who represents the interests of many US textile brands, noted that “Uzbekistan’s textile and clothing industry has a historic opportunity to expand its presence in the European and American markets.” “Uzbekistan’s ongoing reforms that have ended the cotton boycott, as well as a strong commitment to continuing efforts to achieve decent working conditions, are critical as Western brands seek out markets with more advanced human rights conditions,” said Kdod Fontaine.
During the briefing, clarifications were given to questions of interest to participants regarding the mechanisms used in the cluster system of Uzbekistan to ensure traceability in supply chains, standards for environmental protection, social policy and corporate governance (ESG), transport routes and export markets for finished textile products.