AQShning mashhur toʻqimachilik muzeyida Oʻzbekistonning sarmoyaviy salohiyati namoyish etildi
O‘zbekiston delegatsiyasining AQShga tashrifi doirasida Jorj Vashington universitetining mashhur To‘qimachilik muzeyida O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatida tijorat va sarmoyaviy loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish istiqbollari va salohiyati taqdim etildi.
O‘zbekiston elchixonasi xabariga ko‘ra, brifingda Oliy Majlis Senati raisi, Majburiy mehnat va odam savdosiga qarshi kurashish milliy komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva, mamlakatimizning “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmalari va paxta-to‘qimachilik klasterlari vakillari, AQSH toʻqimachilik sanoati, Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligidagi amerikalik sarmoyadorlar – “CNH Industrial va John Deere, 1938-yildan buyon AQSh paxta sanoati manfaatlarini ifodalovchi Milliy paxta kengashi savdo assotsiatsiyasi), Amerika Global Savdo Alyansi (razvedka ishlariga hissa qoʻshadi. AQSh kompaniyalari uchun savdo va investitsiya bozorlari salohiyati), Amerika Qo’shma Shtatlari Tijorat xizmati, Davlat departamenti va Diplomatik korpus, shuningdek, Xalqaro moliya korporatsiyasi va Jahon banki.
Tadbir avvalida brifing ishtirokchilariga O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatining raqobatdosh ustunliklari, qishloq xo‘jaligida klaster ishlab chiqarishni rivojlantirish va paxta terimini mexanizatsiyalashning o‘ziga xos xususiyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi. O‘zbekistonning klaster tizimida mehnat amaliyotining to‘liq shaffofligini ta’minlash, paxta yetishtirishdan tortib, uni chuqur qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan ishlab chiqarish tsiklining barcha bosqichlarini kuzatib borish imkoniyatiga ega zamonaviy korxonalarni tashkil etish borasidagi sa’y-harakatlar tushuntirildi.
Shuningdek, ishtirokchilar O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun berilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, paxta tolasini qayta ishlash, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish sohasidagi mavjud salohiyat, O‘zbekiston ichki va tashqi bozorlari ehtiyojlari haqida ham ma’lumot oldi.
Brifingda ishtirok etgan “UztexGroup”, “Bunyoidkor Textile”, “Nil Granit”, “Haj Textile” kabi milliy to‘qimachilik kompaniyalari o‘z korxonalarining ishlab chiqarish va eksport salohiyatini alohida taqdim etdi.
Brifingda so‘zga chiqqan White & Case kompaniyasi vakili Kritesten Yong “davlat tomonidan ko‘rsatilayotgan ko‘mak va qishloq xo‘jaligidagi inqilobiy o‘zgarishlar tufayli O‘zbekiston to‘qimachilik tarmog‘i misli ko‘rilmagan o‘sish sur’atlarini namoyish etayotganini” ta’kidladi.
Qishloq xoʻjaligi mashinasozligi boʻyicha dunyodagi eng yirik kompaniyalardan biri boʻlgan “John Deere”ning global siyosat boʻyicha menejeri Sara Dinning aytishicha, uning kompaniyasi Oʻzbekistonda ulkan muvaffaqiyatlarga erishgan. Uning fikricha, zamonaviy texnologiyalar, ayniqsa, aniq dehqonchilik texnologiyalarining joriy etilishi nafaqat hosildorlikni oshirish, balki atrof-muhitga hurmatni ta’minlash imkonini berdi.
“Soʻnggi yillarda amalga oshirilgan hukumat islohotlari haqiqatan ham Jon Dir va boshqa AQSh va Gʻarb kompaniyalari kabi bizneslarga Oʻzbekiston bozoriga kirib, tovar va xizmatlar ishlab chiqarish uchun qulay biznes imkoniyatlarini topish uchun juda katta imkoniyatlar yaratdi”, – deya sharhlaydi Sara Din.
AQShning ko‘plab to‘qimachilik brendlari manfaatlarini himoya qiluvchi Fontheim International prezidenti Klod Fonteyn “O‘zbekiston to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati Yevropa va Amerika bozorlarida o‘z ishtirokini kengaytirish uchun tarixiy imkoniyatga ega”, deb ta’kidladi. “O‘zbekistonning paxta boykotiga chek qo‘ygan davom etayotgan islohotlari, shuningdek, munosib mehnat sharoitlariga erishish yo‘lidagi sa’y-harakatlarni davom ettirish bo‘yicha qat’iy majburiyat juda muhim, chunki G‘arb brendlari inson huquqlari bo‘yicha yanada ilg‘or sharoitlarga ega bozorlarni izlamoqda”, — dedi Kdod Fonteyn.
Brifingda ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga O‘zbekistonning klaster tizimida yetkazib berish zanjirlarida kuzatuvni ta’minlash mexanizmlari, atrof-muhitni muhofaza qilish, ijtimoiy siyosat va korporativ boshqaruv (ESG) standartlari, transport yo‘nalishlari va eksport bozorlari bo‘yicha tushuntirishlar berildi. tayyor to’qimachilik mahsulotlari.

В знаменитом Текстильном музее США презентован инвестиционный потенциал Узбекистана
В рамках визита делегации Узбекистана в США в знаменитом Текстильном музее Университета Джорджа Вашингтона презентованы перспективы и потенциал совместной реализации коммерческих и инвестиционных проектов в текстильной отрасли Узбекистана.
По информации Посольства Узбекистана, в брифинге приняли участие председатель Сената Олий Мажлиса, Национальной комиссии по противодействию принудительному труду и торговле людьми Танзила Нарбаева, представители ассоциаций «Узтекстильпром» и хлопково-текстильных кластеров нашей страны, текстильной индустрии США, американских инвесторов в агросекторе Узбекистана – «CNH Industrial» и «John Deere», торгового объединения Национальный совет по хлопку («National Cotton Council», представляет интересы хлопковой индустрии США с 1938 года), компании Global Trade Alliance of America (способствует изучению потенциала торговых и инвестиционных рынков для американских компаний), Коммерческой службы Соединенных Штатов, Госдепартамента и дипломатического корпуса, а также Международной финансовой корпорации и Всемирного банка.
В начале мероприятия до участников брифинга подробно доведены конкурентные преимущества текстильной промышленности Узбекистана, особенности развития кластерного производства в сельском хозяйстве и механизации хлопкоуборочного процесса. Разъяснены усилия по созданию в рамках кластерной системы Узбекистана современных предприятий с возможностью обеспечения полной транспарентности в отношении трудовой практики и отслеживания всех этапов производственного цикла – от выращивания хлопка до его глубокой переработки и выпуска готовой продукции.
Участники также получили сведения о предоставляемых в Узбекистане льготах и преференциях для иностранных инвесторов, имеющемся потенциале в области переработки хлопкового волокна, производстве продукции с добавочной стоимостью, потребностях внутреннего и внешнего рынков Узбекистана.
Принимавшие участие на брифинге национальные текстильные компании, такие как «UztexGroup», «Bunyoidkor Textile», «Nil Granit» и «Haj Textile», отдельно презентовали производственный и экспортный потенциал своих предприятий.
Выступившая на брифинге представитель компании «White & Case» Критестен Йонг отметила, что «благодаря уровню государственный поддержки и революционным преобразованиям в сельском хозяйстве, текстильный сектор Узбекистана демонстрирует беспрецедентные темпы роста».
По словам менеджера по глобальной политике одного из крупнейших мировых компаний в сфере сельскохозяйственного машиностроения «John Deere» Сара Дин, ее компания имеет огромную историю успеха в Узбекистане. По ее мнению, внедрение современных технологий, особенно технологий точного земледелия, позволило не только повысить производительность, но и обеспечить бережное отношение к окружающей среде.
«Реформы правительства, проведенные за последние годы, действительно предоставили огромное количество возможностей таким предприятиям, как «John Deer» и другим американским и западным компаниям, войти в рынок Узбекистана и найти жизнеспособные деловые возможности для производства товаров и оказания услуг», — прокомментировала Сара Дин.
Президент компании «Fontheim International» Клод Фонтейн, представляющий интересы многих текстильных брендов США, отметил, что «текстильная и швейная промышленность Узбекистана имеет историческую возможность для расширения своего присутствия на европейском и американском рынках». «Проводимые в Узбекистане реформы, приведшие к прекращению хлопкового бойкота, а также твердая приверженность продолжению усилий по обеспечению достойных условий труда являются крайне важными, поскольку западные бренды находятся в поисках рынков с более продвинутыми условиями обеспечения прав человека», — подчеркнул Кдод Фонтейн.
В ходе брифинга даны разъяснения на интересующие участников вопросы относительно применяемых в кластерной системе Узбекистана механизмах обеспечения отслеживаемости в цепочках поставок, стандартах охраны окружающей среды, социальной политики и корпоративного управления (ESG), транспортных маршрутах и экспортных рынках готовой текстильной продукции.