1-iyun holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari hajmi 36,63 milliard dollarni tashkil qildi, deb xabar beradi Spot, Markaziy bank ma’lumotlariga tayanib.
May oyida xalqaro aktivlar hajmi 1,52 milliard dollarga oshdi, bu joriy yil boshidagi darajadan ancha yuqori.
Xorijiy valyuta aktivlari miqdori 9,26 milliard dollarni tashkil etdi. O‘tgan oyda ularning miqdori 1,24 milliard dollarga oshdi, shu bilan birga u bir yildan ko‘proq vaqt davomida 10 milliard dollardan pastroq edi. Regulyator birinchi marta 35 million dollarlik qimmatli qog‘ozlarni sotib oldi.
Oʻzbekiston Markaziy bankining boshqa mamlakatlar markaziy banklaridagi, shuningdek, XVJdagi depozitlari hajmi biroz oʻsdi – 422,7 million dollargacha, shuningdek, boshqa xorijiy moliya institutlaridagi hisobvaraqlaridagi mablagʻlar miqdori 1,2 milliard dollarga oshdi dollar va yevrodagi davlat obligatsiyalarining bir xil miqdorda chiqarilishi bilan izohlanadi.

По состоянию на 1 июня объем золотовалютных резервов Узбекистана составил $36,63 млрд. Об этом сообщает Spot, ссылаясь на данные Центрального банка.
В мае объем международных активов увеличился на $1,52 млрд, что гораздо выше уровня начала нынешнего года.
Сумма валютных активов составила $9,26 млрд. В прошлом месяце их сумма прибавила $1,24 млрд — при этом она больше года подряд находится ниже отметки $10 млрд. Регулятор впервые приобрел ценные бумаги на $35 млн.
Объем депозитов Центробанка Узбекистана в центральных банках других стран, а также в МВФ незначительно увеличился — до $422,7 млн. Кроме того, сумма на счетах в прочих зарубежных финучреждениях повысилась на $1,2 млрд, что объясняется выпуском гособлигаций в долларах и евро на аналогичную сумму.
Золотой запас республики несущественно вырос, на начало июня составив $26,81 млрд. По сравнению с маем его стоимость подорожала на $277,8 млн — благодаря рекордным мировым ценам на драгметалл.
Кроме того, тоннаж золота в резервах немного сократился — 11,4 млн тройских унций (354,5 тонн) против 11,5 млн тройских унций (357,7 тонн) месяцем ранее.