Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishidan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon yirik kooperatsiya loyihalarini ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlat rahbarlari 10 ta qoʻshma loyihani boshlab berdilar.
Ular doirasida Tojikistonda mebel va charm mahsulotlari korxonalarini tashkil etish, maishiy texnika ishlab chiqarishni kengaytirish, toʻqimachilik quvvatlarini barpo qilish, Toshkentda turar joy majmuasi va savdo obyektlarini qurish hamda Fargʻona viloyatida konserva mahsulotlari ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida sut mahsulotlari, Surxondaryo viloyatida esa meva sharbatlari va metall briketlar ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi.
Shuningdek, Yangi Toshkentdagi koʻchalardan biriga Dushanbe shahri nomini berishga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari taqdimot qilingan loyihalarning amalga oshirilishi ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirishga kuchli surʼat bagʻishlashiga ishonch bildirdilar.

The Presidents of Uzbekistan and Tajikistan attended the launch ceremony of new projects
Following the first meeting of the Supreme Interstate Council, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon participated in a ceremony to launch major cooperation projects, the press service of the head of our state reports.
The heads of state launched 10 joint projects.
These projects include the creation of furniture and leather goods manufacturing plants, the expansion of household appliance production, the construction of textile facilities in Tajikistan, the construction of a residential complex and retail facilities in Tashkent, and the launch of canned goods production in the Fergana region.
Furthermore, dairy production facilities were launched in the Andijan region, and fruit juice and metal briquettes in the Surkhandarya region.
A ceremony was also held to name a street in New Tashkent after the city of Dushanbe.
The presidents of Uzbekistan and Tajikistan expressed confidence that the implementation of these projects will provide a powerful impetus to the further expansion of trade and economic cooperation between the two countries.