Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari yangi loyihalarni ishga tushirdilar
Oliy davlatlararo kengashning birinchi yigʻilishidan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon yirik kooperatsiya loyihalarini ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlat rahbarlari 10 ta qoʻshma loyihani boshlab berdilar.
Ular doirasida Tojikistonda mebel va charm mahsulotlari korxonalarini tashkil etish, maishiy texnika ishlab chiqarishni kengaytirish, toʻqimachilik quvvatlarini barpo qilish, Toshkentda turar joy majmuasi va savdo obyektlarini qurish hamda Fargʻona viloyatida konserva mahsulotlari ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida sut mahsulotlari, Surxondaryo viloyatida esa meva sharbatlari va metall briketlar ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi.
Shuningdek, Yangi Toshkentdagi koʻchalardan biriga Dushanbe shahri nomini berishga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari taqdimot qilingan loyihalarning amalga oshirilishi ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirishga kuchli surʼat bagʻishlashiga ishonch bildirdilar.

По завершении первого заседания Высшего межгосударственного совета Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон приняли участие в церемонии запуска крупных проектов кооперации, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Главы государств дали старт реализации 10 совместных проектов.
Речь идет о создании предприятий по выпуску мебели и изделий из кожи, расширении производства бытовой техники, строительстве текстильных мощностей в Таджикистане, возведении жилого комплекса и торговых объектов в городе Ташкенте и организации выпуска консервной продукции в Ферганской области.
Кроме того, запущены объекты по производству молочной продукции в Андижанской области, фруктовых соков и металлических брикетов в Сурхандарьинской области.
Также состоялась торжественная церемония присвоения одной из улиц Нового Ташкента имени города Душанбе.
Президенты Узбекистана и Таджикистана выразили уверенность, что реализация представленных проектов придаст мощный импульс дальнейшему расширению торгово-экономического сотрудничества двух стран.