ISSV vaziri Laziz Kudratov 24-mart kuni navbatdagi uchrashuvini AQShning John Deere korporatsiyasi vitse-prezidenti Piter Saks boshchiligidagi delegatsiya bilan o‘tkazdi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati. Muloqot chog‘ida milliy agrosanoat majmuasini modernizatsiya qilish hamda qishloq xo‘jaligiga innovatsion yechimlarni joriy etish istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Asosiy e’tibor zamonaviy texnikalar yetkazib berish, servis infratuzilmasini rivojlantirish va ilg‘or raqamli texnologiyalarni integratsiya qilish masalalariga qaratildi. Uchrashuv ishtirokchilari mamlakatimizdagi sohaviy institutlar bilan aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etish va respublika hududida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatlarini batafsil ko‘rib chiqdilar.
Muzokaralar yakunida uzoq muddatli hamkorlikka o‘zaro qiziqish borligi yana bir bor tasdiqlandi. Tomonlar O‘zbekiston agrar tarmog‘ining samaradorligi va ekologik barqarorligini oshirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun konstruktiv muloqotni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
John Deere (Deere & Company) – 1837-yilda tashkil etilgan global korporatsiya bo‘lib, qishloq xo‘jaligi, qurilish va o‘rmon xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarishda dunyodagi yetakchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. Kompaniya dunyoning 170 dan ortiq mamlakatida keng distribyutorlik tarmog‘i hamda o‘zining ilmiy-ishlab chiqarish markazlariga tayanib faoliyat yuritadi.

Очередная встреча главы МИПТ Лазиза Кудратова 24 марта — с делегацией американской корпорации John Deere во главе с вице-президентом по региону СНГ Питером Саксом, сообщает пресс-служба министерства. Стороны обсудили перспективы модернизации национального агропромышленного комплекса и внедрения инновационных решений в сельское хозяйство.
Основное внимание было уделено поставкам современной техники, развитию сервисной инфраструктуры и интеграции передовых цифровых технологий. Участники встречи детально рассмотрели перспективы укрепления партнерства с профильными институтами страны, а также возможности для привлечения прямых инвестиций и локализации производства на территории республики.
По итогам переговоров подтверждена взаимная заинтересованность в долгосрочном сотрудничестве. Стороны выразили готовность продолжать конструктивный диалог для реализации совместных проектов, нацеленных на повышение эффективности и экологической устойчивости аграрного сектора Узбекистана.
John Deere (Deere & Company) — это основанная в 1837 году глобальная корпорация, являющаяся одним из мировых лидеров в производстве сельскохозяйственной, строительной и лесозаготовительной техники. Компания оперирует более чем в 170 странах мира, опираясь на широкую сеть дистрибьюторов и собственные научно-производственные центры.