“Yangi O‘zbekiston yoshlari – 2030” strategiyasini 2026–2027-yillarda amalga oshirish hamda yoshlar bandligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–148-son, 20.04.2026-y.) qabul qilindi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qarorga ko‘ra, 2030-yilga qadar 20 ming nafar yoshlarni tadbirkorlikka o‘qitishga mo‘ljallangan Yoshlar ishlari agentligining “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturi ishga tushiriladi, unga ko‘ra:
- mahalliy va xorijiy ekspertlar (konsultantlar) hamda xususiy sektor bilan shartnoma asosida hamkorlik qilinadi, “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturi doirasida o‘qitish uchun yoshlar saralab olinadi;
- Dasturi doirasida biznes loyihasini ishlab chiqish, sotuvga chiqish va bozorni kengaytirish kabi yo‘nalishlarni qamrab oluvchi tadbirkorlik asoslari bo‘yicha bilimlar berib boriladi;
- loyiha yakunida yoshlarning bilimlari sinovdan o‘tkazilib, ijobiy o‘zlashtirish ko‘rsatkichlariga erishgan eng yaxshi 1 ming nafar yoshlarga Yoshlar ishlari agentligining sertifikati beriladi;
- sertifikatga ega bo‘lgan yoshlarga BHMning 500 baravarigacha miqdorda Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdoridagi foiz stavkasida 6 oylik imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga ssuda ajratiladi.
2026-yil 1-avgustdan tuman fermerlari kengashlari huzuridagi Fermer xo‘jaliklarida buxgalteriya hisobi va hisobotini yuritish markazlari tomonidan boshlig‘i yoshlar bo‘lgan yangi tashkil etilgan fermer xo‘jaliklariga a’zolik badallari to‘langanligi hamda paxta va g‘alla yetishtirishidan qat’i nazar 2 yil davomida bepul xizmat ko‘rsatiladi.
2026-yil 1-iyuldan yoshlar tashkil etgan tadbirkorlarni muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga (elektr energiyasi, ichimlik suvi va oqova suv tarmog‘i) ulash bilan bog‘liq davlat xizmatlari xarajatlarining ko‘pi bilan BHMning 10 baravarigacha bo‘lgan qismi qoplab beriladi.

Запускается программа «Предприниматели нового поколения»
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по реализации Стратегии «Молодежь Нового Узбекистана – 2030» на 2026–2027 годы и обеспечению занятости молодежи» (№ ПП–148 от 20.04.2026 г.), сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению, до 2030 года запускается программа Агентства по делам молодежи «Предприниматели нового поколения», направленная на обучение 20 тысяч молодых людей предпринимательству. В рамках программы:
• предусматривается сотрудничество на договорной основе с местными и зарубежными экспертами (консультантами), а также с частным сектором, с последующим отбором участников для обучения;
• предоставляются знания по основам предпринимательства, включая разработку бизнес-проектов, выход на рынок и расширение продаж;
• по итогам программы проводится оценка знаний, и 1 тысяче лучших участников, достигших высоких результатов, выдается сертификат Агентства по делам молодежи;
• обладателям сертификатов предоставляются займы до 500 базовых расчетных величин по ставке 50% от основной ставки Центрального банка сроком до 3 лет с льготным периодом 6 месяцев.
С 1 августа 2026 года вновь созданным фермерским хозяйствам, возглавляемым молодежью, в течение 2 лет бесплатно предоставляются услуги центров ведения бухгалтерского учета и отчетности при районных советах фермеров, независимо от выращивания хлопка и зерна, при условии уплаты членских взносов.
С 1 июля 2026 года часть расходов на подключение предприятий, созданных молодежью, к инженерно-коммуникационным сетям (электроснабжение, питьевая вода и канализация) компенсируется государством в размере до 10 базовых расчетных величин.