“Yangi O‘zbekiston yoshlari – 2030” strategiyasini 2026–2027-yillarda amalga oshirish hamda yoshlar bandligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–148-son, 20.04.2026-y.) qabul qilindi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qarorga ko‘ra, 2030-yilga qadar 20 ming nafar yoshlarni tadbirkorlikka o‘qitishga mo‘ljallangan Yoshlar ishlari agentligining “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturi ishga tushiriladi, unga ko‘ra:
• mahalliy va xorijiy ekspertlar (konsultantlar) hamda xususiy sektor bilan shartnoma asosida hamkorlik qilinadi, “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturi doirasida o‘qitish uchun yoshlar saralab olinadi;
• Dasturi doirasida biznes loyihasini ishlab chiqish, sotuvga chiqish va bozorni kengaytirish kabi yo‘nalishlarni qamrab oluvchi tadbirkorlik asoslari bo‘yicha bilimlar berib boriladi;
• loyiha yakunida yoshlarning bilimlari sinovdan o‘tkazilib, ijobiy o‘zlashtirish ko‘rsatkichlariga erishgan eng yaxshi 1 ming nafar yoshlarga Yoshlar ishlari agentligining sertifikati beriladi;
• sertifikatga ega bo‘lgan yoshlarga BHMning 500 baravarigacha miqdorda Markaziy bank asosiy stavkasining 50 foizi miqdoridagi foiz stavkasida 6 oylik imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga ssuda ajratiladi.
2026-yil 1-avgustdan tuman fermerlari kengashlari huzuridagi Fermer xo‘jaliklarida buxgalteriya hisobi va hisobotini yuritish markazlari tomonidan boshlig‘i yoshlar bo‘lgan yangi tashkil etilgan fermer xo‘jaliklariga a’zolik badallari to‘langanligi hamda paxta va g‘alla yetishtirishidan qat’i nazar 2 yil davomida bepul xizmat ko‘rsatiladi.
2026-yil 1-iyuldan yoshlar tashkil etgan tadbirkorlarni muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga (elektr energiyasi, ichimlik suvi va oqova suv tarmog‘i) ulash bilan bog‘liq davlat xizmatlari xarajatlarining ko‘pi bilan BHMning 10 baravarigacha bo‘lgan qismi qoplab beriladi.

A Presidential Resolution “On additional measures to implement the ‘Youth of New Uzbekistan – 2030’ Strategy for 2026–2027 and to ensure youth employment” (No. PP–148 dated April 20, 2026) has been adopted, the press service of the Minisrty of Justice reports.
According to the resolution, by 2030 the Youth Affairs Agency will launch the “New Generation Entrepreneurs” program aimed at training 20,000 young people in entrepreneurship. Within the program:
- cooperation will be established on a contractual basis with local and foreign experts (consultants) and the private sector, with participants selected for training;
- participants will be provided with knowledge in entrepreneurship fundamentals, including business project development, market entry, and expansion;
- upon completion, participants’ knowledge will be assessed, and certificates from the Youth Affairs Agency will be awarded to the top 1,000 participants who achieve high results;
- certified participants will be eligible for loans of up to 500 basic calculation units at an interest rate equal to 50% of the Central Bank’s base rate, for up to 3 years with a 6-month grace period.
From August 1, 2026, newly established farms led by young people will receive free accounting and reporting services for 2 years from centers operating under district farmers’ councils, regardless of whether they grow cotton or grain, provided membership fees are paid.
From July 1, 2026, the state will compensate part of the costs of connecting youth-established businesses to engineering and utility networks (electricity, drinking water, and sewage) in an amount of up to 10 basic calculation units.