Oʻzbekistonlik diplomatlar va BAAning eng yirik tijorat banki rahbariyati hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlarini muhokama qilishdi
Oʻzbekiston elchixonasi diplomatlari BAAdagi eng yirik tijorat banki boʻlgan ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ rahbariyati bilan bank va moliya sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qilish uchun uchrashdilar, deb xabar beradi “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Abu-Dabida joylashgan ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ Yaqin Sharqdagi eng yirik tijorat bankidir. U 2017-yilda ‘‘National Bank of Abu Dhabi’’ va ‘‘First Gulf Bank’’ning birlashishi orqali tashkil etilgan. 2025-yil holatiga koʻra, bankning sof foydasi 4,4 milliard dollarni, aktivlari esa 330 milliard dollarni tashkil etdi. Bank Amerika, Yevropa, Osiyo, Yaqin Sharq va Afrikada faoliyat yuritadi.
Muzokaralar davomida Oʻzbekiston tomoni mamlakatda bank va moliya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, banklarni xususiylashtirish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, xizmatlar sifatini oshirish va moliyaviy vositalardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish haqida maʼlumot berdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekistonda yashil iqtisodiyot loyihalari uchun imtiyozli kreditlarni rivojlantirish, mamlakat tijorat banklarida islom moliyasini joriy etish uchun ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ mutaxassislarini jalb qilish va beshta bank vakilining 5-Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishi boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

Дипломаты Узбекистана и руководство крупнейшего коммерческого банка ОАЭ обсудили перспективные направления сотрудничества
Дипломаты Посольства Узбекистана встретились с руководством крупнейшего коммерческого банка ОАЭ – «First Abu Dhabi Bank», в ходе которой обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества в банковско-финансовом секторе, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«First Abu Dhabi Bank», головной офис которого расположен в Абу-Даби, является крупнейшим коммерческим банком на Ближнем Востоке. Он был создан в 2017 году в результате слияния «National Bank of Abu Dhabi» и «First Gulf Bank». По итогам 2025 года чистая прибыль банка составила 4,4 миллиарда долларов, а активы – 330 миллиардов долларов. Банк представлен в странах Америки, Европы, Азии, Ближнего Востока и Африки.
В ходе переговоров узбекская сторона представила информацию о проводимых в стране реформах в банковско-финансовом секторе, включая приватизацию банков, привлечение иностранных инвестиций, внедрение современных технологий, повышение качества услуг и расширение финансовых инструментов на рынке.
По итогам встречи достигнуты договорённости о проработке льготного кредитования проектов «зелёной экономики» в Узбекистане, привлечении экспертов «First Abu Dhabi Bank» для внедрения исламского финансирования в коммерческих банках страны, а также участии пяти представителей банка в V Ташкентском международном инвестиционном форуме.