Oʻzbekiston elchixonasi diplomatlari BAAdagi eng yirik tijorat banki boʻlgan ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ rahbariyati bilan bank va moliya sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qilish uchun uchrashdilar, deb xabar beradi “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Abu-Dabida joylashgan ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ Yaqin Sharqdagi eng yirik tijorat bankidir. U 2017-yilda ‘‘National Bank of Abu Dhabi’’ va ‘‘First Gulf Bank’’ning birlashishi orqali tashkil etilgan. 2025-yil holatiga koʻra, bankning sof foydasi 4,4 milliard dollarni, aktivlari esa 330 milliard dollarni tashkil etdi. Bank Amerika, Yevropa, Osiyo, Yaqin Sharq va Afrikada faoliyat yuritadi.
Muzokaralar davomida Oʻzbekiston tomoni mamlakatda bank va moliya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, banklarni xususiylashtirish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, xizmatlar sifatini oshirish va moliyaviy vositalardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish haqida maʼlumot berdi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekistonda yashil iqtisodiyot loyihalari uchun imtiyozli kreditlarni rivojlantirish, mamlakat tijorat banklarida islom moliyasini joriy etish uchun ‘‘First Abu Dhabi Bank’’ mutaxassislarini jalb qilish va beshta bank vakilining 5-Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishi boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

The diplomats from the Embassy of Uzbekistan met with the management of “First Abu Dhabi Bank”, the largest commercial bank in the UAE, to discuss the further development of cooperation in the banking and financial sector, the correspondent of “Dunyo” news agency reports.
“First Abu Dhabi Bank”, headquartered in Abu Dhabi, is the largest commercial bank in the Middle East. It was established in 2017 through the merger of “National Bank of Abu Dhabi” and “First Gulf Bank”. As of 2025, the bank’s net profit was $4.4 billion, with assets totaling $330 billion. The bank has a presence in the Americas, Europe, Asia, the Middle East, and Africa.
During the talks, the Uzbek side presented information on the country’s ongoing reforms in the banking and financial sector, including bank privatization, attracting foreign investment, introducing modern technologies, improving the quality of services, and expanding the availability of financial instruments.
Following the meeting, agreements were reached on developing preferential lending for green economy projects in Uzbekistan, engaging “First Abu Dhabi Bank” experts to implement Islamic finance in the country’s commercial banks, and the participation of five bank representatives in the 5th Tashkent International Investment Forum.