19-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Rashad Mammadov bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Tomonlar ikki tomonlama savdo va investitsiyaviy hamkorlik dinamikasini ko‘rib chiqdilar. 2025-yilda o‘zaro savdo aylanmasi 307,3 mln dollarni (+14,6%), 2026-yil yanvar–iyun oylarida esa 170,3 mln dollarni (+30,8%) tashkil etdi.
Savdo-investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan ikki tomonlama hujjatlarni tayyorlashga, jumladan, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” hamda 2030-yilga qadar o‘zaro savdo hajmini 1 mlrd dollarga yetkazish dasturiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, 22-avgust kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan IV O‘zbekiston–Ozarbayjon hududlararo forumini tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Forum ikki mamlakat hududlari va ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish uchun maydon bo‘lib xizmat qiladi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro savdoni oshirish, investitsiya loyihalarini ilgari surish va hududlararo aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar belgilab olindi.

19 августа министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Азербайджанской Республики в Узбекистане Рашадом Мамедовым, сообщает пресс-служба МИПТ.
Стороны рассмотрели динамику двусторонней торговли и инвестиционного взаимодействия. В 2025 году товарооборот достиг $307,3 млн (+14,6%), а в январе–июне 2026 года — $170,3 млн (+30,8%).
Отдельное внимание уделено подготовке двусторонних документов, направленных на дальнейшее расширение торгово-инвестиционного взаимодействия, включая «Дорожную карту» по реализации достигнутых договорённостей и Программу по увеличению взаимного товарооборота до $1 млрд к 2030 году.
Также обсуждены организационные вопросы IV Узбекско-азербайджанского межрегионального форума, который состоится 22 августа в Ташкенте и станет площадкой для расширения прямых контактов между регионами и бизнесом двух стран.
По итогам встречи определены дальнейшие шаги по наращиванию торговли, продвижению инвестиционных проектов и развитию межрегиональных связей.