18-avgust kuni Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Eron Islom Respublikasining yo‘llar va shaharsozlik vaziri Farzane Sodiq bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda TIV natbuot xizmati.
Muloqot davomida tomonlar transport-tranzit sohasidagi O‘zbekiston-Eron hamkorligining joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
Shuningdek, transport va tranzit aloqalarini yanada kengaytirish, xalqaro transport koridorlarini rivojlantirish, logistika yo‘nalishlari samaradorligini oshirish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida yuk tashish hajmlarini ko‘paytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar, shuningdek, tegishli idoralar o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish va transport-logistika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini ko‘rib chiqdi.

18 августа в Тегеране первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев провел встречу с министром дорог и городского развития Исламской Республики Иран Фарзане Садег, сообщает пресс-служба МИД.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-иранского сотрудничества в транспортно-транзитной сфере.
Особое внимание было уделено вопросам дальнейшего расширения транспортных и транзитных связей, развитию международных транспортных коридоров, повышению эффективности логистических маршрутов, а также созданию благоприятных условий для увеличения объёмов грузовых перевозок между двумя странами.
Стороны также обсудили перспективы активизации взаимодействия между профильными ведомствами и реализации совместных проектов в транспортно-логистической сфере.