O‘zbekiston Elchixonasi diplomatlari zamonaviy suv tozalash texnologik yechimlarini ishlab chiqish bo‘yicha yetakchi kompaniyalardan biri bo‘lgan Britaniyaning ‘‘Cambi Group’’ kompaniyasi bosh direktori Per Lillebø bilan muzokaralar o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekiston delegatsiyasining tashrifi doirasida, shuningdek, Konglton shahridagi kompaniya zavodi ishlab chiqarish korxonasi hamda Severn Trent Water suv ta’minoti kompaniyasiga qarashli Strangforddagi oqova suvlarni qayta ishlash inshootiga tashrif buyurildi, unda ‘‘Cambi Group’’ texnologik yechimlari qo‘llaniladi. Ishtirokchilar ishlab chiqarish jarayonlari va qo‘llanilayotgan texnologiyalarning o‘ziga xos jihatlari bilan tanishdilar.
Per Lillebøning ta’kidlashicha, ‘‘Cambi Group’’ oqova suvlar cho‘kmasi va organik chiqindilarni samarali qayta ishlash uchun termik gidroliz jarayoni (Thermal Hydrolysis Process – THP) asosidagi yechimlarni ishlab chiqqan yetakchi texnologik kompaniyalardan biridir. Hozirgi vaqtda kompaniya texnologiyalari dunyoning 25 dan ortiq mamlakatidagi qariyb 100 ta tozalash inshootida qo‘llanilmoqda.
Xususan, ‘‘Cambi’’ uskunalari Buyuk Britaniya, AQSh, Germaniya, Norvegiya, Daniya, Ispaniya, Polsha, Hindiston, Xitoy, Singapur, Janubiy Afrika Respublikasi, Janubiy Amerika mamlakatlari, Marokash, Avstraliya, Janubiy Koreya va Yaponiyada keng qo‘llaniladi.
Ta’kidlanganidek, ‘‘Cambi’’ texnologiyalari kanalizatsiya cho‘kmasi hajmini ikki baravargacha qisqartirish, bioo‘g‘it va biogaz ishlab chiqarish samaradorligini 50 foizgacha oshirish, shuningdek, yoqimsiz hidsiz va qishloq xo‘jaligida bevosita foydalanishga yaroqli qayta ishlangan mahsulot olish imkonini beradi.
‘‘Cambi’’ vakillari O‘zbekistonda suv ta’minoti va oqova suv tizimi infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, o‘zining ilg‘or texnologik yechimlarini taklif etgan holda yirik istiqbolli loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ushbu texnologiyalar O‘zbekistonning tozalash inshootlari samaradorligini oshirish va atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish bo‘yicha maqsadlariga to‘liq mos kelishi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida ‘‘Cambi Group’’ kompaniyasini O‘zbekistondagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga jalb etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
‘‘Cambi Group’’ oqova suvlarni tozalash inshootlari uchun innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish, injiniring xizmatlarini ko‘rsatish va uzoq muddatli texnik qo‘llab-quvvatlashga ixtisoslashgan xalqaro kompaniya hisoblanadi. Kompaniya 1989-yilda tashkil etilgan.

A British technology company is ready to participate in the implementation of innovative projects in Uzbekistan
Diplomats of the Embassy of Uzbekistan held talks with Pierre Lillebø, Chief Executive Officer of the British company ‘‘Cambi Group’’, one of the leading developers of advanced technological solutions for water treatment, according to the report of the correspondent of Dunyo News Agency.
As part of the visit, the Uzbek delegation also toured the company’s manufacturing facility in Congleton and the wastewater treatment plant in Strongford operated by Severn Trent Water, where Cambi Group’s technological solutions are used. The participants became acquainted with the production processes and the features of the technologies being applied.
According to Pierre Lillebø, Cambi Group is one of the leading technology companies that has developed solutions based on the Thermal Hydrolysis Process (THP) for the efficient treatment of wastewater sludge and organic waste. The company’s technologies are currently used at nearly 100 wastewater treatment facilities in more than 25 countries worldwide.
In particular, Cambi equipment is widely used in the United Kingdom, the United States, Germany, Norway, Denmark, Spain, Poland, India, China, Singapore, South Africa, countries of South America, Morocco, Australia, South Korea, and Japan.
It was noted that Cambi technologies make it possible to reduce the volume of sewage sludge by up to two times, increase the efficiency of biofertilizer and biogas production by up to 50 percent, and produce an odor-free processed product suitable for direct use in agriculture.
Representatives of Cambi praised the reforms being implemented in Uzbekistan to modernize water supply and wastewater infrastructure and expressed their readiness to participate in the implementation of major prospective projects by offering their advanced technological solutions. It was emphasized that these technologies are fully aligned with Uzbekistan’s goals of improving the efficiency of wastewater treatment facilities and reducing environmental impact.
Following the meeting, the parties reached an agreement to involve Cambi Group in the implementation of promising projects in Uzbekistan.
Cambi Group is an international company specializing in the development of innovative technologies for wastewater treatment facilities, the provision of engineering services, and long-term technical support. The company was founded in 1989.