“Asakabank” AJ xususiylashtirish jadallashtiriladi
“Asakabank” aksiyadorlik jamiyatini xususiylashtirishni jadallashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–149-son, 20.04.2026-y.) qabul qilindi, deb xabar qilmoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Qarorga ko‘ra, barcha bank amaliyotlari bozor (tijorat) tamoyillari, zamonaviy bank amaliyoti va xatarlarni boshqarish tizimi talablaridan kelib chiqqan holda bankning ichki siyosati asosida amalga oshiriladi.
Bankning asosiy faoliyatiga taalluqli bo‘lmagan va qo‘shimcha yuklangan har qanday faoliyat turi va vazifalar bajarilishi to‘xtatiladi.
Aktivlar sifatini tahlil qilish natijalarini inobatga olgan holda bank aksiyalarining nominal qiymatini bozor qiymatiga moslashtirishda yuzaga kelgan tafovut uning qo‘shilgan kapitaliga kiritiladi.

Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по ускорению приватизации акционерного общества «Асакабанк» (№ ПЗ–149 от 20.04.2026 г.), сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению, все банковские операции будут осуществляться на основе внутренней политики банка с учетом рыночных (коммерческих) принципов, современной банковской практики и требований системы управления рисками.
Также прекращается выполнение любых видов деятельности и задач, не относящихся к основной деятельности банка и ранее возложенных на него дополнительно.
Кроме того, с учетом результатов анализа качества активов разница, возникшая при приведении номинальной стоимости акций банка в соответствие с их рыночной стоимостью, будет включаться в его добавочный капитал.