“Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilarining yerdan foydalanishdagi mustaqilligini ta’minlashga qaratilgan navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–68-son, 24.04.2026-y.) qabul qilindi, deb xabar qilmoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Farmonga ko‘ra, yer uchastkalarini paxtachilik va g‘allachilik ixtisosligi bo‘yicha ijaraga olgan subyektlar jami yer uchastkasining 50 foiz qismiga nisbatan ijara huquqidan ixtiyoriy ravishda voz kechganda yer uchastkasining o‘zida qoladigan qismi uchun yangi tizimda belgilangan huquqlar, majburiyatlar va yangidan 49 yilga ijara huquqiga ega bo‘ladi va bunda subyektlarning:
- qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun tijorat banklaridan olingan kredit va soliqlardan qarzdorligi bo‘lmasligi;
- yer uchastkalariga bo‘lgan ijara huquqlari tijorat banklariga garov ta’minoti sifatida qo‘yilmagan bo‘lishi talabi qo‘yiladi.
Qiymati kamida 10 mln AQSH dollari ekvivalentida eng yaxshi taklifni tanlab olish yo‘li bilan aniqlanadigan yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari:
- mahalliy investorlarga 49 yil muddatga va “Ijaraga berilgan qishloq xo‘jaligi yerlariga xizmat ko‘rsatish direksiyasi”ga 25 yil muddatga Vazirlar Mahkamasi tomonidan (Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2027 yil 31 dekabrga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi tomonidan ham) belgilangan tartibda to‘g‘ridan to‘g‘ri ijaraga beriladi.
2027-yildan sholi yetishtirishda an’anaviy (sepma) usuldan to‘liq voz kechib, sholini faqat lazerli tekislangan maydonlarga ko‘chat usulida hamda zamonaviy don ekish seyalkalari orqali ekish tartibi joriy etiladi.

Принят Указ Президента «Об очередных мерах, направленных на обеспечение самостоятельности сельскохозяйственных производителей в землепользовании» (№УП–68 от 24.04.2026 г.), сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно Указу, субъекты, арендовавшие участки под хлопководство и зерноводство, при добровольном отказе от права аренды на 50 процентов общей площади, будут наделяться правами и обязательствами новой системы, а также заново правом аренды на остающуюся часть сроком на 49 лет. При этом к ним будут предъявляться следующие требования:
- отсутствие задолженности по налогам и кредитам, полученным в коммерческих банках на выращивание продукции;
- право аренды на участок не должно быть предоставлено в коммерческие банки в качестве залога.
Земельные участки под реализацию крупного инвестиционного проекта стоимостью в эквиваленте не менее 10 миллионов долларов США, определяемого путем отбора наилучшего предложения:
- будут передаваться в прямую аренду отечественным инвесторам сроком на 49 лет, а «Дирекции по обслуживанию переданных в аренду сельскохозяйственных земель» — на 25 лет в порядке, установленном Кабинетом Министров (в Республике Каракалпакстан также Советом Министров до 31 декабря 2027 года).
Начиная с 2027 года будет внедрен порядок выращивания риса исключительно рассадным методом на площадях с лазерной планировкой, а также через современные сеялки с полным отказом от традиционного метода (разбрасывание).