Bishkek shahrida ShHTning «Qirgʻiziston – Yevroosiyo yuragi» investitsiya biznes-forumi boʻlib oʻtdi
Bishkek shahrida ShHTning «Qirgʻiziston – Yevroosiyo yuragi» investitsiya biznes-forumi boʻlib oʻtdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Mazkur nufuzli tadbirda tashkilotga aʼzo mamlakat hisoblangan davlat organlari, moliya institutlari va ishbilarmon doiralardan 600 dan ortiq delegat qatnashdi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining oʻrinbosari Xurram Teshabayev boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi forumda faol ishtirok etdi. Delegatsiyamiz rahbari oʻz nutqida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar hamkorlar uchun keng imkoniyatlar ochayotganini alohida taʼkidlab, ShHT makonida transport-logistika izchilligini kuchaytirish, raqamlashtirish hamda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga chaqirdi.
Forum doirasida ishtirokchilar sunʼiy intellekt, elektron tijorat, «yashil» transformatsiya va logistika sohalaridagi qoʻshma loyihalarni atroflicha muhokama qildilar.
Muloqot natijasida investitsiya agentliklari oʻrtasida doimiy hamkorlik maydonchasini tashkil etish toʻgʻrisida qoʻshma rezolyutsiya qabul qilindi. Shuningdek, sanoat, infratuzilma va raqamli texnologiyalar sohalarida umumiy qiymati 150 million dollarni tashkil etuvchi 12 ta kelishuv imzolandi. Tomonlar oʻzaro investitsiyalar hajmini yanada oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

В Бишкеке состоялся Инвестиционный бизнес-форум ШОС «Кыргызстан — сердце Евразии», собравший более 600 делегатов, включая представителей госорганов, финансовых институтов и бизнеса стран Организации, сообщает пресс-служба МИПТ.
Делегация Узбекистана во главе с замминистра инвестиций, промышленности и торговли Хуррамом Тешабаевым приняла активное участие в мероприятии. В своем выступлении глава делегации отметил, что экономические реформы в Узбекистане открывают широкие возможности для партнеров, и призвал к усилению транспортно-логистической взаимосвязанности, цифровизации и промышленной кооперации на пространстве ШОС.
На полях форума участники обсудили совместные проекты в сферах ИИ, электронной коммерции, «зеленой» трансформации и логистики.
Главным результатом встречи стало подписание совместной резолюции о создании постоянной площадки взаимодействия инвестагентств, а также заключение 12 соглашений в сфере промышленности, инфраструктуры и цифровых технологий на общую сумму 150 млн долларов. Стороны подтвердили готовность к дальнейшему увеличению взаимных инвестиций.