2026-yil 19-avgust kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlari Bobur Usmanov va Samir Sharifov darajasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda TIV matbuot xizmati.
Muzokaralar davomida tomonlar strategik sheriklik va ittifoqchilik ruhidagi O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarining bugungi holati va ularni yanada rivojlantirish istiqbollarini, shuningdek, siyosiy muloqotni mustahkamlash hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Bo‘lajak Oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni chuqurlashtirish, transport, logistika, energetika hamda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Amaliy hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish zarurligi alohida ta’kidlandi. Sanoat sohasida yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish, ikki tomonlama savdo hajmini yanada oshirish uchun mavjud salohiyatdan maksimal darajada foydalanish, shuningdek, sog‘liqni saqlash va madaniyat sohalaridagi hamkorlikni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, o‘zaro manfaatdor bo‘lgan mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

The Next Round of Political Consultations between Uzbekistan and Azerbaijan held at the MFA
On August 19, 2026, Tashkent hosted the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Azerbaijan at the level of Deputy Ministers of Foreign Affairs Bobur Usmanov and Samir Sharifov, the press service of the MFA reports.
During the talks, the sides discussed the current state and prospects for further development of Uzbekistan–Azerbaijan relations in the spirit of strategic partnership and alliance, as well as issues related to strengthening political dialogue and expanding multifaceted cooperation between the two countries.
Particular attention was paid to preparations for upcoming high-level events, deepening trade, economic and investment cooperation, and developing cooperation in transport, logistics, energy, and the cultural and humanitarian spheres.
The need to bring practical cooperation to a qualitatively new level was emphasized. The importance of promoting new joint projects in industry and making maximum use of the existing potential to further increase bilateral trade, as well as intensifying cooperation in healthcare and culture, was noted.
The sides also held a substantive exchange of views on current regional and international issues of mutual interest.