Riganing port hududida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, “Savdoni rivojlantirish kompaniyasi” AJ hamda mamlakatimizning Latviyadagi elchixonasi ko‘magida yangi logistika va omborxona majmuasi ish boshladi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Ushbu majmua zamonaviy saqlash, qayta ishlash va markirovka qilish quvvatlari, shuningdek, maxsus ko‘rgazma zallari (shourumlar) bilan jihozlangan. Mazkur obyekt O‘zbekiston mahsulotlarini Boltiqbo‘yi davlatlari hamda butun Yevropa bozorlariga yetkazib beruvchi hududiy xab bo‘lib xizmat qiladi.
Yangi majmuaning ochilish marosimi doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari, logistika kompaniyalari va 20 ga yaqin mahalliy eksportyorlar ishtirokida B2B formatidagi uchrashuvlar tashkil etildi. Bundan tashqari, Riga markaziy bozorida O‘zbekiston oziq-ovqat mahsulotlari savdosini yo‘lga qo‘yish maqsadida “Uzbek Bazar” brendi ostida dokon o‘z faoliyatini boshladi.
Ushbu infratuzilmaning yaratilishi mamlakatimiz eksport hajmini oshirish, uning yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish hamda o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning Yevropa Ittifoqi bozoridagi mavqeyini mustahkamlashga xizmat qiladi.

В портовой зоне Риги открылся новый узбекский складской комплекс, созданный при содействии МИПТ, АО «Savdoni rivojlantirish kompaniyasi» и Посольства Узбекистана в Латвии
В портовой зоне Риги открылся новый узбекский складской комплекс, созданный при содействии МИПТ, АО «Savdoni rivojlantirish kompaniyasi» и Посольства Узбекистана в Латвии, сообщает пресс-служба МИПТ. Объект оснащен мощностями для хранения, переработки, маркировки и шоурумами. Он будет выполнять функцию регионального хаба для дистрибуции продукции из Узбекистана на рынки стран Балтии и всей Европы.
В рамках открытия прошли B2B-встречи с участием около 20 отечественных экспортеров, логистических компаний и представителей деловых кругов обеих стран. Кроме того, на Центральном рынке Риги заработала торговая точка под брендом «Uzbek Bazar» для реализации узбекских продовольственных товаров.
Ожидается, что создание этой инфраструктуры увеличит объемы экспорта, диверсифицирует его направления и укрепит позиции узбекских производителей в Евросоюзе.