Sian shahrida Oʻzbekiston-Xitoy mintaqalararo hamkorlik boʻyicha uchinchi forum boʻlib oʻtdi, deb xabar bermoqda ‘‘Dunyo’’ AA muxbiri.
Oʻzbekistonning Pekindagi elchixonasi va Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan Xitoy tomoni bilan hamkorlikda tashkil etilgan nufuzli tadbirda ikki mamlakat vazirliklari va idoralari vakillari, mintaqaviy rahbarlar, savdo-sanoat palatalari, ishbilarmon doiralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash va investitsiyalarni jalb qilish maqsadida oʻtkazilgan forumda soʻzga chiqqanlar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi ikki tomonlama sheriklikning strategik ahamiyatini taʼkidladilar. Oʻtgan yili oʻzaro savdo hajmi 18 milliard dollarga, Xitoyning Oʻzbekistonga investitsiyalari esa 17 milliard dollarga yetgani taʼkidlandi.
Ikki mamlakat mintaqalari oʻrtasidagi hamkorlik yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirishga, ishlab chiqarish va sanoat quvvatlarini, logistika inshootlarini va energetika infratuzilmasini yaratishga yordam berishi taʼkidlandi.
Ishtirokchilar ushbu forum Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasidagi mintaqalararo hamkorlikni yangi bosqichga koʻtarishga, qoʻshma tashabbuslarni amalga oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochishga, investitsiya sherikliklarini kengaytirishga va ikki mamlakat xalqlarini yanada yaqinlashtirishga yordam berishini taʼkidladilar.
Forum doirasida mamlakatimizning eksport, turizm va investitsiya salohiyatini namoyish etish uchun 2000 kvadrat metrlik Oʻzbekiston Milliy paviloni tashkil etildi.
Shuningdek, yashil iqtisodiyot, raqamlashtirish, ta’lim, ayollar tadbirkorligi, turizm, transport va logistika, innovatsiya va qishloq xoʻjaligi boʻyicha yalpi sessiyalar boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvlar va muzokaralardan soʻng tomonlar uzoq muddatli mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan investitsiya va hamkorlik loyihalari boʻyicha bir qator kelishuvlarni imzoladilar.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasidagi Birinchi Mintaqalararo Hamkorlik Forumi 2024-yil yanvar oyida Xitoyning Urumchi shahrida, Ikkinchi Mintaqalararo Forum esa 2025-yil iyun oyida Samarqand shahrida boʻlib oʻtdi.

The Third Uzbekistan-China Interregional Cooperation Forum was held in Xi’an, the correspondent of “Dunyo” news agency reports.
The representatives of ministries and agencies from both countries, regional leaders, chambers of commerce and industry, business circles, and media representatives participated in the prestigious event, organized by the Embassy of Uzbekistan in Beijing and the Ministry of Investment, Industry, and Trade, jointly with the Chinese side.
Speakers at the forum, held to strengthen business ties and attract investment, emphasized the strategic importance of the bilateral partnership between our countries. It was noted that last year, mutual trade reached $18 billion, and Chinese investment in Uzbekistan amounted to $17 billion.
It was stated that cooperation between the regions of the two countries facilitates the implementation of new investment projects, the creation of production and industrial capacities, logistics facilities, and energy infrastructure.
Participants emphasized that this forum will help take interregional cooperation between Uzbekistan and China to a new level, open up new opportunities for implementing joint initiatives, expanding investment partnerships, and further bringing the peoples of the two countries closer together.
As part of the forum, a 2,000-square-meter National Pavilion of Uzbekistan was organized to showcase our country’s export, tourism, and investment potential.
Plenary sessions were also held on the green economy, digitalization, education, women’s entrepreneurship, tourism, transport and logistics, innovation, and agriculture.
Following the meetings and negotiations, the parties signed a number of agreements on investment and cooperation projects aimed at developing long-term interregional cooperation.
As a reminder, the First Interregional Cooperation Forum between Uzbekistan and China was held in January 2024 in Urumqi, China, and the Second Interregional Forum was held in June 2025 in Samarkand.