Toshkent shahrida ashqi savdoni prognozlash masalalariga bagʻishlangan amaliy seminar boʻlib oʻtmoqda
6–9-iyul kunlari Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Germaniyaning xalqaro hamkorlik boʻyicha jamiyati (GIZ) hamkorligida tashqi savdoni prognozlash masalalariga bagʻishlangan amaliy seminar boʻlib oʻtmoqda, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Seminar doirasida Germaniyaning Kiel Jahon Iqtisodiyoti Instituti (Kiel Institute for the World Economy) professor va ekspertlari tashqi savdoni tahlil qilish va prognozlashning zamonaviy usullari, jumladan gravitatsion modellashtirish hamda umumiy muvozanat modellaridan foydalanish boʻyicha amaliy mashgʻulotlar oʻtkazmoqda.
Seminarda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda tashqi savdo va iqtisodiy rivojlanish yoʻnalishida faoliyat yurituvchi boshqa davlat organlari vakillari ishtirok etmoqda. Ular Oʻzbekistonning statistik maʼlumotlari asosida tashqi savdoning turli rivojlanish ssenariylarini modellashtirib, zamonaviy tahliliy vositalarni amaliyotda qoʻllash koʻnikmalarini mustahkamlamoqda.
Seminar yakunlari boʻyicha pilot tadqiqotlarni tayyorlash, ilgʻor xalqaro tajribani joriy etish hamda ilmiy asoslangan savdo siyosatini shakllantirish yoʻnalishlarida hamkorlikni davom ettirish rejalashtirilgan.
Mazkur seminar Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda GIZning tashqi savdoni prognozlash sohasidagi institutsional salohiyatni rivojlantirishga qaratilgan qoʻshma tashabbusi doirasida oʻtkazilmoqda.

В Ташкенте проходит практический семинар по прогнозированию внешней торговли
В Ташкенте 6–9 июля проходит практический семинар по прогнозированию внешней торговли, организованный Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан совместно с Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ), сообщает пресс-служба МИПТ.
Профессора и эксперты Института мировой экономики Киля (Kiel Institute for the World Economy, Германия) проводят занятия по современным методам анализа и прогнозирования внешней торговли, включая гравитационное моделирование и модели общего равновесия.
В семинаре участвуют представители МИПТ и других государственных органов, работающих в сфере внешней торговли и экономического развития. На основе статистических данных Узбекистана они моделируют различные сценарии развития торговли и отрабатывают применение современных аналитических инструментов.
По итогам семинара планируется продолжить сотрудничество по подготовке пилотных исследований, внедрению международного опыта и формированию научно обоснованной торговой политики.
Семинар проводится в рамках совместной инициативы МИПТ и GIZ по развитию институционального потенциала в сфере прогнозирования внешней торговли.