10-iyun kuni Toshkent shahrida ISSV vaziri oʻrinbosari Akram Aliyev hamda Shvetsiya tashqi savdo boʻyicha davlat kotibi Diana Yanse ishtirokida Oʻzbekiston-Shvetsiya davra suhbati boʻlib oʻtdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati. Ushbu nufuzli tadbir diplomatlar, vazirlik va idoralar hamda Sandvik, ABB, Elekta, AstraZeneca, SKF va Ericsson kabi yetakchi kompaniya vakillarini bir davraga jamladi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston iqtisodiyotidagi ijobiy oʻzgarishlar, xususan, 2025-yil yakunlariga koʻra mamlakat yalpi ichki mahsuloti 147 milliard dollarga yetgani hamda 150 milliard dollar miqdorida xorijiy investitsiyalar jalb etilgani alohida eʼtirof etildi. Shuningdek, 2030-yilga borib respublika iqtisodiyoti hajmini 240 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgani taʼkidlandi
Muloqot davomida tomonlar Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan 6200 turdagi mahsulotni Yevropa bozorlariga bojxona bojlarisiz olib kirish imkonini beruvchi “GSP+” tizimidan samarali foydalanish hamda Shvetsiya biznesining 80 millionlik aholiga ega Markaziy Osiyo bozoriga chiqish masalalarini muhokama qildilar.
Hamkorlikning eng istiqbolli yoʻnalishlari qatorida “Tashkent Pharma Park” klasteridagi loyihalar bilan farmatsevtika tarmogʻi, investorlar uchun 2040-yilgacha soliq imtiyozlari koʻzda tutilgan AT sohasi, shuningdek, togʻ-kon sanoati va 2030-yilga qadar “yashil” energetika ulushini 54 foizga yetkazish maqsad qilingan energetika sektori qayd etildi.

В Ташкенте прошел Узбекско-Шведский круглый стол с участием замглавы МИПТ и Госсекретаря по внешней торговле Швеции
10 июня в Ташкенте прошел Узбекско-Шведский круглый стол с участием замглавы МИПТ Акрама Алиева и Госсекретаря по внешней торговле Швеции Дианы Янсе, сообщает пресс-служба МИПТ. Мероприятие объединило дипломатов, ведомства и ведущие компании, включая Sandvik, ABB, Elekta, AstraZeneca, SKF и Ericsson.
На встрече отметили рост ВВП Узбекистана до 147 млрд долларов по итогам 2025 года и привлечение 150 млрд долларов иностранных инвестиций. К 2030 году планируется довести объем экономики до 240 млрд долларов.
Стороны обсудили использование системы «GSP+» для беспошлинных поставок 6200 наименований узбекских товаров в Европу и выход Швеции на 80-миллионный рынок Центральной Азии.
Перспективными направлениями партнерства также названы фармацевтика с проектами в кластере «Tashkent Pharma Park», сфера ИТ с налоговыми льготами для инвесторов до 2040 года, а также горнодобывающая отрасль и энергетика с акцентом на рост «зеленой» генерации до 54 процентов к 2030 году.
По итогам B2B и B2G сессий участники договорились перейти к практической реализации совместных инвестиционных проектов.