Toshkent shahrida O‘zbekiston–Koreya biznes-forumi va B2B uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi
24-avgust kuni Toshkent shahrida ISSV va Koreya Importchilar Assotsiatsiyasi (KOIMA) hamkorligida O‘zbekiston–Koreya biznes-forumi va B2B uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Tadbirda vazir o‘rinbosari Ilzat Kasimov, KOIMA raisi Youn Young Mi, Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Won Do Yeon hamda ikki mamlakatdan 100 ga yaqin biznes vakillari ishtirok etdi.
2025-yilda o‘zaro savdo hajmi qariyb 2 mlrd dollarni, Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi esa 8 mlrd dollardan ortiqni tashkil etdi. O‘zbekistonda Koreya kapitali ishtirokidagi 600 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda.
Tomonlar savdoni kengaytirish, O‘zbekiston mahsulotlari eksportini oshirish, yangi biznes aloqalari va qo‘shma loyihalarni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.

24 августа в Ташкенте состоялись Узбекско-корейский бизнес-форум и B2B-встречи, организованные МИПТ совместно с Корейской ассоциацией импортёров (KOIMA), сообщает пресс-служба МИПТ.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Ильзат Касимов, председатель KOIMA Юн Ён Ми, Посол Республики Корея в Узбекистане Вон До Ён, а также около 100 представителей бизнеса двух стран.
В 2025 году взаимная торговля составила около $2 млрд, общий объём корейских инвестиций превысил $8 млрд. В Узбекистане работают более 600 предприятий с участием корейского капитала.
Стороны обсудили расширение торговли, увеличение экспорта узбекской продукции в Корею, развитие новых деловых связей и совместных проектов в сферах сельского хозяйства, промышленности, энергетики, логистики, телекоммуникаций и других направлениях.