Ufa shahrida O‘zbekiston–Boshqirdiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
5-avgust kuni Ufa shahrida «Boshqirdiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish» mavzusida biznes-forum bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda SSP matbuot xizmati.
Unda O‘zbekistonning yengil, oziq-ovqat, kimyo, avtomobilsozlik, mebel sanoati, qurilish, tibbiyot hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohalarida faoliyat yurituvchi 100 dan ortiq korxonasi ishtirok etdi.
Forumda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Odilxon Rustamov, Kichik biznes uyushmasi raisi o‘rinbosari Muzaffarxon Musayev, Boshqirdiston Respublikasi Hukumati raisi o‘rinbosari – sanoat, energetika va innovatsiyalar vaziri Aleksandr Sheldyayev va boshqa 7 ta vazirliklar rahbarlari hamda “Alga” maxsus iqtisodiy zonasi direktori Artem Penzin ishtirok etdi.
Uchrashuvda 2025 yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi qariyb 13 milliard AQSH dollariga yetgani, shuningdek, mamlakatimizda Rossiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 3 mingdan oshgani qayd etildi.
Forum doirasida “BashGlobalGrupp” MCHJ bilan “Yevraziya” ulgurji-taqsimlash markazida O‘zbekiston Savdo uyini ochish, o‘zbek kompaniyalarining Xalqaro ko‘p funksiyali biznes-majmuasi loyihasida ishtirok etishi hamda “Tolpar” texnoparki bazasida oziq-ovqatdan tashqari mahsulotlarni realizatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Shuningdek, boshqird korxonalari Afg‘oniston bozoriga yo‘naltirilgan erkin iqtisodiy zona hududida faoliyat yuritishga taklif etildi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Boshqirdiston Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi.

В Уфе состоялся Узбекско-Башкортостанский бизнес-форум
5 августа в Уфе состоялся бизнес-форум на тему «Дальнейшее расширение сотрудничества между Республикой Башкортостан и Республикой Узбекистан», сообщает пресс-служба ТПП.
В мероприятии приняли участие более 100 предприятий Узбекистана, работающих в сферах легкой промышленности, пищевой промышленности, химической отрасли, автомобилестроения, мебельной промышленности, строительства, медицины и информационно-коммуникационных технологий.
В форуме приняли участие заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Одилхон Рустамов, заместитель председателя Ассоциации малого бизнеса Музаффархон Мусаев, заместитель Премьер-министра Правительства Республики Башкортостан – министр промышленности, энергетики и инноваций Александр Шельдяев, руководители еще семи министерств, а также директор особой экономической зоны «Алга» Артем Пензин.
В ходе встречи было отмечено, что по итогам 2025 года объем взаимной торговли между Узбекистаном и Россией достиг почти 13 млрд долларов США, а число предприятий с участием российского капитала в нашей стране превысило 3 тысячи.
В рамках форума были достигнуты договоренности с ООО «BashGlobalGrupp» об открытии Торгового дома Узбекистана в оптово-распределительном центре «Евразия», об участии узбекских компаний в проекте Международного многофункционального бизнес-комплекса, а также о реализации непродовольственной продукции на базе технопарка «Толпар». Кроме того, башкирским предприятиям было предложено осуществлять деятельность на территории свободной экономической зоны, ориентированной на рынок Афганистана.
В ходе мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании между Торгово-промышленными палатами Узбекистана и Башкортостана о развитии сотрудничества.