Ufa shahrida O‘zbekiston–Boshqirdiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
5-avgust kuni Ufa shahrida «Boshqirdiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish» mavzusida biznes-forum bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda SSP matbuot xizmati.
Unda O‘zbekistonning yengil, oziq-ovqat, kimyo, avtomobilsozlik, mebel sanoati, qurilish, tibbiyot hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohalarida faoliyat yurituvchi 100 dan ortiq korxonasi ishtirok etdi.
Forumda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Odilxon Rustamov, Kichik biznes uyushmasi raisi o‘rinbosari Muzaffarxon Musayev, Boshqirdiston Respublikasi Hukumati raisi o‘rinbosari – sanoat, energetika va innovatsiyalar vaziri Aleksandr Sheldyayev va boshqa 7 ta vazirliklar rahbarlari hamda “Alga” maxsus iqtisodiy zonasi direktori Artem Penzin ishtirok etdi.
Uchrashuvda 2025 yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi qariyb 13 milliard AQSH dollariga yetgani, shuningdek, mamlakatimizda Rossiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 3 mingdan oshgani qayd etildi.
Forum doirasida “BashGlobalGrupp” MCHJ bilan “Yevraziya” ulgurji-taqsimlash markazida O‘zbekiston Savdo uyini ochish, o‘zbek kompaniyalarining Xalqaro ko‘p funksiyali biznes-majmuasi loyihasida ishtirok etishi hamda “Tolpar” texnoparki bazasida oziq-ovqatdan tashqari mahsulotlarni realizatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Shuningdek, boshqird korxonalari Afg‘oniston bozoriga yo‘naltirilgan erkin iqtisodiy zona hududida faoliyat yuritishga taklif etildi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Boshqirdiston Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi.

On August 5, a business forum titled “Further Expansion of Cooperation between the Republic of Bashkortostan and the Republic of Uzbekistan” was held in Ufa, according to the report of the press service of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
The event brought together more than 100 Uzbek enterprises operating in the light industry, food industry, chemical industry, automotive manufacturing, furniture production, construction, healthcare, and information and communication technology sectors.
The forum was attended by Odilkhon Rustamov, Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan; Muzaffarkhon Musayev, Deputy Chairman of the Small Business Association; Alexander Sheldyaev, Deputy Prime Minister of the Government of the Republic of Bashkortostan and Minister of Industry, Energy and Innovation; heads of seven other ministries; and Artem Penzin, Director of the Alga Special Economic Zone.
During the meeting, it was noted that bilateral trade between Uzbekistan and Russia reached nearly USD 13 billion by the end of 2025, while the number of enterprises with Russian capital operating in Uzbekistan exceeded 3,000.
As part of the forum, agreements were reached with BashGlobalGrupp LLC to open a Uzbekistan Trade House at the Eurasia wholesale distribution center, to involve Uzbek companies in the International Multifunctional Business Complex project, and to facilitate the sale of non-food products through the Tolpar Technopark. Bashkir enterprises were also invited to operate within a free economic zone oriented toward the Afghan market.
During the event, a Memorandum of Understanding on cooperation development was signed between the Chambers of Commerce and Industry of Uzbekistan and Bashkortostan.