Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri «Adani Group» kompaniyasining xalqaro energetika boʻyicha bosh ijrochi direktori bilan uchrashuv oʻtkazdi
19-may kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov «Adani Group» kompaniyasining xalqaro energetika boʻyicha bosh ijrochi direktori Amit Singx bilan uchrashuv oʻtkazdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
«Adani Group» Hindistonning eng yirik konglomerati hisoblanib, portlar va logistika, elektr energiyasini ishlab chiqarish hamda uzatish, qayta tiklanuvchi energetika, shahar gaz taʼminoti, aeroportlar va sanoat xomashyosi kabi yoʻnalishlarda muvaffaqiyatli faoliyat yuritib kelmoqda.
Muloqot davomida tomonlar investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish hamda gidroenergetika, togʻ-kon sanoati, infratuzilma va koʻchmas mulk sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Hindiston tomoniga keyinchalik birgalikda ishlab chiqish uchun moʻljallangan istiqbolli loyiha takliflari taqdim etildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha Hindiston tomoni Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar va yaratilgan investitsiyaviy imkoniyatlarni yuqori baholadi hamda turli yoʻnalishlarda amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirdi. Tomonlar istiqbolli loyihalarni birgalikda ilgari surish va kelgusidagi sheriklik mexanizmlarini ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishdilar.

19 мая глава МИПТ Лазиз Кудратов провел встречу с главным исполнительным директором по международной энергетике компании Adani Group Амитом Сингхом, сообщает пресс-служба МИПТ.
Adani Group является крупнейшим конгломератом Индии, который успешно осуществляет деятельность в таких направлениях, как порты и логистика, производство и передача электроэнергии, возобновляемая энергетика, городское газоснабжение, аэропорты и промышленные материалы.
В ходе диалога стороны обсудили перспективы расширения инвестиционного сотрудничества и реализации крупных проектов в сферах гидроэнергетики, горнодобывающей промышленности, инфраструктуры, а также недвижимости. Индийской стороне были представлены перспективные проектные предложения, предназначенные для дальнейшей совместной проработки.
По итогам встречи индийская сторона высоко оценила проводимые в Узбекистане масштабные реформы и созданные инвестиционные возможности, выразив глубокую заинтересованность в развитии практического взаимодействия по различным направлениям. Стороны достигли соглашения по совместному продвижению перспективных проектов и выработке механизмов дальнейшего сотрудничества.