O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev qo‘shma loyihalarga start berish marosimida ishtirok etdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbut xizmati.
So‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi.
Marosim doirasida bank sohasidagi hamkorlik, zamonaviy qurilish materiallari ishlab chiqarish, ta’lim muassasalarini tashkil etish, avtomobillarga yoqilg‘i quyish infratuzilmasini barpo etish, yirik turistik va turar joy majmualarini qurish, mineral xomashyoni qayta ishlash va bog‘dorchilikni rivojlantirishni nazarda tutuvchi qo‘shma loyihalarga start berildi.
Tadbir ishtirokchilari hududlardagi loyiha maydonlaridan onlayn aloqaga chiqib, amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot berdilar.
Yangi qo‘shma loyihalar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi kooperatsiyani yanada kengaytirish, o‘zaro investitsiyalar hajmini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilishi qayd etildi.

Дан старт новым совместным проектам между Узбекистаном и Азербайджаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев приняли участие в церемонии запуска совместных проектов, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В последние годы отношения стратегического партнерства и союзничества между двумя странами последовательно укрепляются, торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество вышло на новый уровень.
В рамках церемонии дан старт совместным проектам, предусматривающим сотрудничество в банковской сфере, производство современных строительных материалов, создание образовательных учреждений, строительство автозаправочной инфраструктуры, крупных туристических и жилых комплексов, переработку минерального сырья и развитие садоводства.
Участники мероприятия вышли на связь в режиме онлайн с площадок реализации проектов в регионах и проинформировали о проводимой работе.
Было отмечено, что новые совместные проекты будут способствовать дальнейшему расширению кооперации между деловыми кругами двух стран, увеличению объемов взаимных инвестиций, созданию новых рабочих мест и наполнению экономического сотрудничества конкретным практическим содержанием.