O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi hamda Rossiya Tashqi ishlar vazirligining Yoshkar-Ola shahridagi vakolatxonasi ishtirokida Mariy El Respublikasi biznes-missiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va Rossiya hududlari o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlik yuqori sur’atlarda rivojlanib borayotganini qayd etdi.
Muloqot chog‘ida ishtirokchilarga mamlakatimizning iqtisodiy va sanoat salohiyati, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, erkin iqtisodiy zonalarda amal qilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, shuningdek, xorijiy investitsiyalarni jalb etish mexanizmlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Mariy El Respublikasi vakillari o‘z hududidagi sanoat korxonalarining imkoniyatlarini taqdim etib, o‘zbekistonlik hamkorlar bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida tarmoq biznes-missiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etish, shuningdek, ikki davlat hudud lari ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

A meeting with representatives of the Mari El Republic’s business mission was held at the Consulate General in Kazan with the participation of the Russian Foreign Ministry Representative Office in Yoshkar-Ola, the correspondent of Dunyo news agency reports.
During the talks, the parties noted the high level of interregional cooperation between the regions of Uzbekistan and Russia. Participants were informed about the economic and industrial potential of our country, ongoing reforms to support small and medium-sized businesses, as well as the benefits and preferences available in free economic zones and mechanisms for attracting foreign investment.
Representatives of the Mari El Republic presented the capabilities of their industrial enterprises and discussed prospects for developing trade, economic, and investment cooperation, as well as industrial collaboration with their Uzbek partners.
Following the meeting, an agreement was reached to organize reciprocal visits by industry-specific business missions and further develop practical interactions between the business communities of the two countries’ regions.