O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi hamda Rossiya Tashqi ishlar vazirligining Yoshkar-Ola shahridagi vakolatxonasi ishtirokida Mariy El Respublikasi biznes-missiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va Rossiya hududlari o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlik yuqori sur’atlarda rivojlanib borayotganini qayd etdi.
Muloqot chog‘ida ishtirokchilarga mamlakatimizning iqtisodiy va sanoat salohiyati, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, erkin iqtisodiy zonalarda amal qilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, shuningdek, xorijiy investitsiyalarni jalb etish mexanizmlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Mariy El Respublikasi vakillari o‘z hududidagi sanoat korxonalarining imkoniyatlarini taqdim etib, o‘zbekistonlik hamkorlar bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida tarmoq biznes-missiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etish, shuningdek, ikki davlat hudud lari ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

В Генеральном консульстве в Казани при участии Представительства МИД России в городе Йошкар-Ола состоялась встреча с представителями бизнес-миссии Республики Марий Эл, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров стороны отметили высокий уровень межрегионального сотрудничества между регионами Узбекистана и России. Участникам была представлена информация об экономическом и промышленном потенциале нашей страны, проводимых реформах по поддержке малого и среднего бизнеса, а также о льготах и преференциях, действующих в свободных экономических зонах и механизмах привлечения иностранных инвестиций.
Представители Республики Марий Эл презентовали возможности своих промышленных предприятий и обсудили перспективы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также промышленной кооперации с узбекскими партнерами.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации взаимных визитов отраслевых бизнес-миссий и дальнейшем развитии практического взаимодействия между деловыми кругами регионов двух стран.