“Kichik biznes subyektlarining o‘sishi uchun yanada qulay iqtisodiy va ma’muriy shart-sharoitlar yaratish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–100-son, 26.05.2026-y.) qabul qilindi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-iyundan soliq solishning umumbelgilangan tartibiga o‘tish uchun belgilangan chegaraviy miqdor BHMning 12 ming baravari etib belgilandi.
2026-yil 1-iyundan:
- mehmonxona va umumiy ovqatlanish xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlar tomonidan:
– alkogol va tamaki mahsulotlarini sotishda naqd pul to‘lovlarini qabul qilishga ruxsat beriladi;
– alkogol mahsulotlari xarid qilinganda raqamli markirovka kodlari ushbu subyektlarda yakuniy iste’molga realizatsiya qilingan deb e’tirof etiladi; - umumiy ovqatlanish xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlar uchun:
– ayrim toifadagi xodimlarni mehnat organlarining mobil ilovasi orqali soddalashtirilgan tarzda shu kunning o‘zida va muayyan muddatga rasmiylashtirish va ish haqini to‘lash tartibi joriy etiladi;
– to‘langan QQSning bir qismini qaytarish, tushumning naqd pulsiz shaklda tushgan ulushidan qat’i nazar, to‘langan soliq summasining 40 foizi miqdorida amalga oshiriladi.
Farmonga ko‘ra, 2027-yil 1-yanvardan:
- alkogol mahsulotlarini chakana sotish hamda umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan alkogol mahsulotlarini realizatsiya qilish huquqi uchun yig‘imlar birlashtiriladi va uning stavkasi BHMning 10 foizi miqdorida belgilanadi;
- jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan tadbirkorlarga umumiy maydoni 1 000 metr kvadratdan ko‘p bo‘lgan mol-mulk ijaraga berilganda, soliq solish maqsadida ijara to‘lovining eng kam stavkalari qo‘llanmaydi, bundan Toshkent shahri mustasno;
- kichik biznes subyektlariga buxgalteriya hisobini yurituvchi tashkilotlar va soliq maslahatchilarini jalb qilish xarajatlarini 2 barobarga oshirgan holda chegirishga ruxsat beriladi.
2026-yil 1-iyundan 2030-yil 1-yanvarga qadar asosiy faoliyat turi umumiy ovqatlanish, savdo yoki xizmat ko‘rsatish sohasi bo‘lgan tadbirkorlarga ixtiyoriy ravishda QQSni hisoblab chiqarish va to‘lashning soddalashtirilgan tartibini tanlash huquqi beriladi.
QQSni hisoblab chiqarish va to‘lashning soddalashtirilgan tartibida:
- QQS stavkasi tovarlarni (xizmatlarni) realizatsiya qilish bo‘yicha barcha aylanmalarga nisbatan 6 foiz etib belgilanadi;
- foyda solig‘i stavkasi 0 foiz etib belgilanadi va soliq hisobotini taqdim etish majburiyati bekor qilinadi;
- sotib olingan tovarlar (xizmatlar) bo‘yicha to‘langan QQS summasini hisobga olish huquqi berilmaydi.
Farmonga ko‘ra, QQS to‘lovchisi guvohnomasi faqat ushbu soliq to‘lovchilar hisobini yuritish maqsadida beriladi va ta’sir choralarini belgilashga asos bo‘lib hisoblanmaydi.
Quyidagilar bekor qilinadi:
- QQS to‘lovchisi guvohnomasini vaqtincha to‘xtatib turish tartibi;
- O‘zbekistonning bojxona chegarasi orqali tovarlarni olib kirishni (importni) amalga oshiruvchi yuridik shaxslar, YATTlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarni majburiy tartibda QQS to‘lovchisi deb e’tirof etish.
2027-yil 1-yanvardan soliq xavfi darajasi past bo‘lgan hollarda QQSning salbiy farq summasini qaytarishda (qoplashda) inson omili ishtirokidagi joriy amaliyotdan voz kechiladi.
2028-yil 1-yanvarga qadar kichik biznes subyektlariga soliq organlarining “Soliq xavfini aniqlash, tahlil qilish va baholash” dasturi orqali aniqlanadigan soliqqa oid huquqbuzarlik alomatlarini mustaqil tuzatish imkoni berilib, quyidagi soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi:

Принят Указ Президента «О создании еще более благоприятных экономических и административных условий для роста субъектов малого бизнеса» (№ УП-100 от 26.05.2026), сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно указу, с 1 июня 2026 года предельный порог для перехода на общеустановленный порядок налогообложения установлен в размере 12 000 БРВ.
С 1 июня 2026 года:
Для предпринимателей, оказывающих гостиничные услуги и услуги общественного питания:
- разрешается принимать наличные платежи при продаже алкогольной и табачной продукции;
- при закупке алкогольной продукции цифровые коды маркировки будут считаться реализованными конечному потребителю у данных субъектов.
Для предпринимателей в сфере общественного питания:
- вводится упрощенный порядок оформления отдельных категорий работников через мобильное приложение органов занятости в тот же день и на определенный срок с возможностью выплаты заработной платы;
- возврат части уплаченного НДС будет осуществляться в размере 40% от суммы уплаченного налога, независимо от доли безналичной выручки.
С 1 января 2027 года:
- объединяются сборы за право розничной продажи алкогольной продукции и реализации алкоголя предприятиями общественного питания; ставка составит 10% от БРВ;
- при сдаче в аренду предпринимателям объектов недвижимости общей площадью свыше 1000 кв. м минимальные ставки аренды для целей налогообложения применяться не будут (за исключением города Ташкента);
- субъектам малого бизнеса разрешается учитывать расходы на бухгалтерское сопровождение и налоговых консультантов с двукратным коэффициентом вычета.
С 1 июня 2026 года по 1 января 2030 года предприниматели, основной деятельностью которых являются общественное питание, торговля или услуги, смогут добровольно выбрать упрощенный порядок исчисления и уплаты НДС.
В рамках упрощенного режима:
- ставка НДС составит 6% от всего оборота по реализации товаров и услуг;
- ставка налога на прибыль устанавливается в размере 0%, а обязанность по предоставлению налоговой отчетности отменяется;
- право на зачет НДС по приобретенным товарам и услугам предоставляться не будет.
Согласно Указу:
- свидетельство плательщика НДС будет использоваться исключительно для учета налогоплательщиков и не станет основанием для применения мер воздействия.
Отменяются:
- порядок временного приостановления свидетельства плательщика НДС;
- обязательное признание плательщиками НДС юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и самозанятых лиц, осуществляющих импорт товаров через таможенную границу Узбекистана.
С 1 января 2027 года при низком уровне налогового риска возврат отрицательной разницы по НДС будет осуществляться без участия человеческого фактора.
До 1 января 2028 года субъектам малого бизнеса предоставляется возможность самостоятельно исправлять выявленные системой признаки налоговых нарушений.