ISSV vaziri o‘rinbosari Ilzat Kasimov dunyoning eng yirik qurilish korporatsiyasi – China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) rahbariyati bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati. Xorijiy delegatsiya tarkibidan korporatsiya prezidenti Ven Bing, China Construction Fifth Engineering Division direktorlar kengashi raisi Tyan Veygo hamda CSCEC International va China Construction Sausum bo‘linmalarining top-menejerlari o‘rin oldi.
CSCEC qurilish sanoatining global yetakchisidir: u Fortune Global 500 reytingida kuchli 14 talikka kiradi va eng yirik xalqaro pudratchilarning ENR ro‘yxatida birinchi o‘rinni egallaydi. Hozirgi vaqtda korporatsiya Toshkentda yo‘l infratuzilmasini EPC+F shartlari asosida rekonstruksiya qilish, quyosh elektr stansiyasini barpo etish va «Haitong City» ko‘p funksiyali majmuasini qurish kabi muhim loyihalarni amalga oshirmoqda.
Muloqotda qo‘shma investitsiya dasturlarining joriy holati tahlil qilindi va ularnikengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar ishtirokchilari strategik sheriklikni davom ettirishga va yangi tashabbuslarni ilgari surishga tayyorliklarini bildirdilar. To‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarning tizimligiga alohida e’tibor qaratildi, bu esa istiqbolli loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va tomonlar o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlash imkonini beradi.

Заместитель главы МИПТ Ильзат Касимов провёл встречу с руководством крупнейшей строительной корпорации мира — China State Construction Engineering Corporation (CSCEC), сообщает пресс-служба министерства. В состав иностранной делегации вошли президент корпорации Вэн Бинг, председатель совета директоров China Construction Fifth Engineering Division Тянь Вэйго, а также топ-менеджеры подразделений CSCEC International и China Construction Sausum.
CSCEC прочно удерживает позиции глобального лидера строительной индустрии, входя в топ-14 рейтинга Fortune Global 500 и возглавляя список ENR среди крупнейших международных подрядчиков. В настоящее время корпорация реализует значимые проекты по реконструкции дорожной инфраструктуры столицы на условиях EPC+F, возведению солнечной электростанции и строительству многофункционального комплекса Haitong City.
Проведён анализ текущего статуса совместных инвестиционных программ и обсуждены перспективы их качественного расширения.
Участники переговоров подтвердили приверженность стратегическому партнерству и выразили готовность к дальнейшему укреплению взаимодействия для оперативного продвижения новых инициатив. Особое внимание было уделено регулярности прямых контактов, что позволит ускорить перевод перспективных наработок в практическую фазу реализации и укрепит долгосрочное сотрудничество между сторонами.